Ardanowski: reszta pomocy suszowej zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu

Reszta pomocy suszowej za 2019 rok zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu — powiedział we wtorek w Toruniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w jego ocenie będzie to możliwe za kilka tygodni.

– Problem z wypłatą niewielkiej części pomocy suszowej za 2019 rok pojawił się z uwagi na epidemię koronawirusa, która wymagała od rządu znalezienia środków na nieplanowane wcześniej wydatki. Troska o zdrowie naszych obywateli jest na pierwszym miejscu i sprawiła, że nie byliśmy w stanie wypłacić całej pomocy. Dotyczy to ok. 3500 gospodarstw. Niewypłacone środki, bo już 90 procent rolników otrzymało pomoc, zostaną przekazane po nowelizacji budżetu – mówił Ardanowski podczas briefingu prasowego w Toruniu.

Ardanowski ocenił, że do takiej nowelizacji powinno dojść za kilka tygodni, gdyż trwają intensywne prace z tym związane.

– Te środki, dla największych gospodarzy, którzy na nie czekają, zostaną wtedy wypłacone. Rolnicy muszą uzbroić się jeszcze trochę w cierpliwość – zadeklarował szef resortu rolnictwa.

Dodał, że niezwykle cieszy go padający w ostatnich dniach w Polsce deszcz, bo odsuwa widmo tragicznej w skutkach suszy.

– Te opady, które od kilkunastu dni przechodzą nad Polską, w sposób bardzo istotny ograniczyły możliwość wystąpienia suszy. Sprawa nie jest jeszcze całkowicie wyjaśniona, ale najbardziej krytyczne fazy wzrostu roślin są już na szczęście wolne od problemu suszy – powiedział Ardanowski.

Wskazał, że oczywiście o ostatecznym plonie czy jego szacunkach będzie można mówić za kilka miesięcy.

– Nie cieszmy się za wcześnie, ale problem suszy jest w tym roku w rolnictwie mniejszy niż w 2019 roku. Niezależnie od tego, jest przygotowany program ułatwiający walkę z tą klęską żywiołową w przyszłości – mówił Ardanowski.

Wskazywał, że wnioskowanie o pomoc będzie odbywało się za pośrednictwem dedykowanej do tego aplikacji, co znacznie uprości ten proces, jak również szacunki strat.

 

W danej sytuacji posiadając już większy zasób gotówki zachęcamy do skorzystania  z oferty dotyczącej separatorów aerodynamicznych ASM, które czyszczą oraz sortują wszystkie rodzaje ziarna. Nasza technologia może być z powodzeniem stosowana w:

– rolnictwie – przy czyszczeniu nasion siewnych pozwala na wyselekcjonowanie najcenniejszych biologicznie nasion, co przekłada się na zwiększenie plonów nawet do 40%!

– magazynowaniu – tryb czyszczenia wstępnego pozwala przygotować ziarno do przechowywania, a funkcja suszenia umożliwia obniżenie wilgotności ziarna, aby zapewnić właściwe warunki do jego przechowywania.

– przemyśle przetwórczym – liczne tryby pracy separatora pozwalają na skuteczne czyszczenie różnych rodzajów surowca na potrzeby młynów, kaszarni, paszarni, olejarni, gorzelni, browarów, zakładów przemysłu spożywczego i innych.