Nie bez podstawy mówi się, że liść flagowy zbóż jest najważniejszy. Brak przemyślanej ochrony w tej fazie rozwojowej może przyczynić się do znacznych strat w plonie. Dwa ostatnie liście zbóż czyli wspomniany już liść flagowy oraz liść podflagowy odpowiadają za produkcję asymilatów, które budują ziarno w kłosie. Oznacza to, że jeśli nie zadbamy o ich ochronę starty w plonie mogą być znaczne. Tylko po co chronić skoro po raz kolejny mamy do czynienia z suszą, a zdaniem wielu rolników patogenów nie będzie. Odpowiadamy! Mimo trudnych warunków można przydłużyć zieloność liścia flagowego wybierając odpowiednie substancje czynne. Jeśli chodzi o patogeny one już są lub będą! Pamiętajmy, że niektórym chorobom nie straszna sucha pogoda, a zestresowane rośliny są na nie bardziej podatne!
Co na zabieg T2 w zbożach?
Susza, susza, susza. Na każdym kroku o niej słyszymy. Rolnicy są pełni obaw o swoje plony. Wielu z nich nawet rozważa rezygnację z zabiegu T2 w zbożach. Warto jednak przemyśleć taką decyzję. Rezygnacja z ochrony fungicydowej w tej fazie rozwojowej może okazać się opłakana w skutkach. Dlaczego? Dłużej zielony liść flagowy to wyższa jakość i wielkość plonu nawet w przypadku suszy. Oczywiście w tym przypadku nie wszystkie substancje czynne zdadzą egzamin. Zatem które z nich wybrać? Wartymi uwagi są związki z grupy karboksyamidów, czyli tzw. SDHI. Substancje czynne z tej grupy chemicznej wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną roślin. Zboża traktowane SDHI zużywają mniej wody w porównaniu z niechronionymi.
Zastosowanie produktu z wymienionymi substancjami czynnymi wpływa także na redukcję wytwarzania etylenu, co przekłada się na opóźnienie procesu starzenia roślin. W związku z tym wydłuża się wegetacja, a przez to okres produkcyjny, w czasie gdy panują odpowiednie warunki do budowania plony. Karboksyamidy zatem działają wielotorowo i nawet przy braku porażenia ze strony patogenów ich stosowanie może przełożyć się na uzyskanie wyższego plonu.
Rdza podczas suszy zaatakuje zboża!
Większość patogenów chorobotwórczych jest mniej aktywna podczas suszy. Jednak nie wszystkie z nich do rozwoju oraz zarodnikowania potrzebują wody. Zarówno rdza brunatna jak i żółta doskonale mogą się rozwijać nawet podczas ciepłej i suchej pogody.
Inwazja na liść flagowy
Tegoroczna zima okazała się być najcieplejsza w historii, dzięki temu patogeny miały doskonałe warunki do rozwoju. Rdzy brunatnej oraz żółtej sprzyja taki przebieg pogody, a objawy porażenia na liściach mogą pojawić się już w maju. Jako pierwszej na polu można spodziewać się rdzy brunatnej, natomiast w późniejszym czasie rdzy żółtej.
Pamiętajmy, że zaniechanie ochrony przeciwko rdzom może przyczynić się do spadku plonu rzędu 50-70 %, a w latach epidemicznego wystąpienia choroby może to być nawet 100 %. Objawy choroby mogą pojawić się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny nie tylko na liściach, ale także na pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, a czasem i na rozwijających się ziarniakach. Na liściach można zaobserwować wydłużone chlorotyczne pasy ograniczone nerwami, a na nich w rzędach ułożone uredinia sprawcy choroby.
Separator ASM Technology jest szeroko stosowany zarówno w dużych elewatorach, jak i w niedużych gospodarstwach rolniczych, zajmujących się uprawą ziarna towarowego. Unikatowość tego urządzenia polega na dokładnym kalibrowaniu ziarna według ciężaru właściwego, co pozwala na uzyskanie wysokiej jednorodności ziarna na poziomie +/- 3%. Separator jest bardzo łatwy w obsłudze, niezawodny, często mogący zastąpić szereg maszyn w istniejącej linii technologicznej. Separator działa z ziarnami wszelkiego stopnia zanieczyszczenia i wilgotności, nie obniżając jakości separacji i wydajności. Ma niskie zużycie energii.