Czym kierować się przy wyborze modelu separatora?

Dostępne na polskim rynku separatory do zboża cechują się dużym zróżnicowaniem w zakresie zapewnianej przez siebie jakości czy oferowanych funkcjonalności. Aby odnaleźć wśród nich model właściwy, warto zatem dowiedzieć się, jakim aspektom ich specyfiki należy poświęcać najwięcej uwagi. O tym piszemy poniżej.

 

Separator do zboża – jak odnaleźć odpowiedni model?

Podobnie, jak w wielu innych przypadkach cała trudność opisywanego zadania rozbija się tu z jednej strony o znajomość możliwości rynku, z drugiej natomiast o świadomość potrzeb własnych. W przypadku zatem poszukiwań separatora do zboża należy zacząć od podsumowania zadań, które mają być docelowo wykonywane za jego pośrednictwem. Jeśli będą one liczne i mocno zróżnicowane, z całą pewnością warto zdecydować się na model o uniwersalnym przeznaczeniu i szerokim zakresie dostępnych zastosowań.

W następnym kroku należy z kolei zweryfikować parametry branych pod uwagę urządzeń z potrzebami przedsiębiorstwa czy też gospodarstwa rolnego. W tym zakresie do najważniejszych czynników należą aspekty wydajnościowe, tj. przede wszystkim wyrażana w tonach na godzinę efektywność, z jaką separator do zboża:

  • obniża wilgotność materiału,
  • dokonuje wstępnego czyszczenia,
  • dokonuje właściwego czyszczenia,
  • przeprowadza separowanie (kalibrowanie).

Jeśli chodzi o separator do zboża budowa, kształt, całkowita masa, nominalna moc czy jego wymiary mają przeważnie znacznie drugorzędne względem tych wskazanych powyżej.

 

Wysokiej jakości separator do czyszczenia zboża a producent

Odpowiednio dobrane do potrzeb przedsiębiorstwa przeznaczanie i parametry separatora do zboża nie stanowią jeszcze dla inwestora gwarancji udanego zakupu. Oprócz bowiem cech deklarowanych przed producenta takiego sprzętu duże znaczenie ma także jego renoma, zaplecze technologiczne i przeprowadzane przez niego prace badawczo-rozwojowe.

Dobrego producenta separatorów do czyszczenia zboża da się poznać przede wszystkim po:

  • wytwarzaniu przez niego wyrobów na bazie technik zapewniających najwyższą precyzję wykonania, takich jak technologia CNC,
  • współpracy z rzetelnymi dostawcami podzespołów do produkowanych maszyn,
  • nieustających działaniach na rzecz rozwijania proponowanego przez siebie asortymentu,
  • bogato wyposażonym i zautomatyzowanym parku maszynowym.

Istnieje jeszcze jeden – tuż za wysoką jakością wykonania – niezwykle istotny atut, którym odznacza się wytworzony przez producenta spełniającego powyższe wymagania separator do zboża Cena pozostająca w optymalnej relacji w stosunku do jakości, co w przypadku tej specyficznej branży możliwe jest do uzyskania tylko w przypadku firm dysponujących wieloletnim doświadczeniem, rzetelną wiedzą i nowoczesnym parkiem maszynowym.

 

Separator do zboża zasada działania – ogólna charakterystyka

Metoda działania separatora do zboża opiera się na wykorzystaniu strumieni powietrza w celu podziału przepuszczanego przezeń materiału na różne frakcje. Podział ten możliwy jest dzięki różnicom w ciężarze własnym poszczególnych z frakcji i oprócz samego sortowania surowca zapewnia również możliwość efektywnego usunięcia z niego zanieczyszczeń, wilgoci czy też rozmaitych szkodników.

Podczas swojego działania separator do zboża wyodrębnia z materiału najczęściej 5 następujących frakcji:

  • frakcja 1, na którą składają się rozmaite ciężkie zanieczyszczenia,
  • frakcja 2 oraz 3 – ziarno największe i najlepiej rozwinięte,
  • frakcja 4 – drobne lub pokruszone ziarno,
  • frakcja 5 – lekkie zanieczyszczenia.