Czyszczalnia bębnowa

Obecnie przedsiębiorcy z branży rolniczej (choć nie tylko) mają do wyboru naprawdę wiele technologii służących selekcjonowaniu oraz oczyszczaniu ziarna. Warto jednak wspomnieć, że na rynku znajduje się czyszczalnia bębnowa, której działaniu i zastosowaniu poświęcimy poniższy artykuł.

Jak działa czyszczalnia bębnowa?

Zanim ziarno trafi do wnętrza urządzenia, powinno przejść przez proces czyszczenia wstępnego. Odbywa się to w wialni. Dopiero potem zboże zostaje zsypane grawitacyjnie do obrotowego bębna, które posiada wymienne sita. Dodatkowo wyposażony jest w wewnętrzne mieszadło, które z jednej strony poprawia ruch ziarna i zwiększa wydajność czyszczenia, z drugiej zaś odpowiada za oddzielenie frakcji lekkich. Samo sito służy do podziału ziarna na drobne i grube. Dodatkowo z ziarna usuwane są zanieczyszczenia grube (np. części kłosa czy łodygi). Warto dodać, że czyszczalnia bębnowa do zboża identyfikuje go poprzez rozmiar. Czyszczalnia jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem surowca oraz zabrudzeń.

Najważniejsze parametry techniczne separatora bębnowego, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyny to:

  • wydajność w trybie czyszczenia (warto, aby zawierała się w przedziale od 20 do 30 ton/godz.),
  • pobór mocy,
  • gabaryty,
  • waga.

Warto wspomnieć, że czyszczalnia bębnowa jest maszyną stacjonarną, zasilaną z instalacji elektrycznej. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków umieszczony na oddzielnej szafie sterowniczej. Dzięki temu można nie tylko sprawnie operować pracą maszyny, ale przede wszystkim bezpiecznie!

Zobacz: Separator bębnowy CM-50

Separator bębnowy i separator aerodynamiczny – na czym polegają podobieństwa?

Ogólne założenia oraz zasady funkcjonowania są niemal identyczne. W obu maszynach przeprowadza się oczyszczanie zboża oraz jego późniejszą selekcję. Co więcej, czyszczalnia bębnowa do zboża – podobnie jak separator aerodynamiczny – może zostać dostosowana do aktualnych potrzeb.

Pozostają też uniwersalne ze względu na rodzaj materiału, z jakim mogą pracować. To m.in. wszelkie zboża, kukurydza, rzepak, groch, rośliny strączkowe, a nawet oleiste.

Zapraszamy do przyjrzenia się naszej ofercie czyszczalni bębnowych i kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. Doradzimy, które rozwiązanie sprawdzi się w firmie najlepiej!