Obecnie przedsiębiorcy z branży rolniczej (choć nie tylko) mają do wyboru naprawdę wiele technologii służących selekcjonowaniu oraz oczyszczaniu ziarna. Wystarczy wspomnieć, że na rynku znajduje się zarówno czyszczalnia sitowa, jak i separator aerodynamiczny. Tylko z pozoru pełnią one tę samą funkcję, dlatego przedsiębiorstwa zainteresowane skutecznym oczyszczaniem oraz selekcją ziarna stają przed poważnym wyborem. W którą maszynę lepiej zainwestować? Sprawdźmy więc, co je różni od siebie i która lepiej sprawdzi się w firmie.
Czym jest czyszczalnia sitowa?
To po prostu urządzenie służące do oddzielania dobrego ziarna od słabego oraz odfiltrowywania zanieczyszczeń obcouprawnych (np. kamienie, piasek, ale też łuski zboża czy ziarno innego gatunku). Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku nasion szczególnie istotnie jest, w procesie oczyszczania, oddzielenie nasion zboża od nasion chwastów. Czyszczalnię sitową łączy się nierzadko z wialnią czyszczenia wstępnego, aby osiągnąć zadowalające efekty. Wynika to z faktu, iż zanieczyszczenia mogą zatykać otwory w sitach. Stąd też dla poprawnego działania czyszczalni sitowej niezbędny jest odpowiedni poziom czystości surowca. Wydajność czyszczalni sitowych nie jest wysoka. Z reguły jest to od 5 do 10 ton na godzinę, choć nie rzadko spotyka się urządzenia o niższej wydajności. Jednocześnie urządzenia te pozwalają na osiągniecie czystości na poziomie znacznie powyżej 90%. Dla porównania wydajność wialni czyszczenia do zboża może osiągnąć nawet powyżej 100 ton na godzinę. Jednak efekt tego czyszczenia jest znacznie gorszy. Wialnia pozwala jedynie na odebranie zanieczyszczeń lekkich.
Jak działa czyszczalnia sitowa?
Zanim ziarno trafi do wnętrza urządzenia, musi przejść przez proces czyszczenia wstępnego. Odbywa się to w wialni. Dopiero potem zboże zostaje zsypane do urządzenia właściwego, które posiada wymienne sita. W zależności od rodzaju surowca oraz poziomu zanieczyszczeń, stosowane jest kilka sit o różnej wielkości, pozwalających na podział czyszczonego surowca na frakcje o różnej wielkości oraz odebranie zanieczyszczeń.
W zależności od konstrukcji ilość sit i sposób ich montażu może być różny. W efekcie czyszczalnia sitowa jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem surowca oraz zanieczyszczeń. Niemniej wymaga to wymiany elementów, co wydłuża pracę.
Czyszczalnia sitowa i separator – na czym polegają podobieństwa?
Ogólne założenia oraz zasady funkcjonowania są niemal identyczne. W obu maszynach przeprowadza się oczyszczanie zboża oraz jego późniejszą selekcję; mają dokładnie ten sam cel do osiągnięcia. Co więcej, czyszczalnia sitowa do zboża – podobnie jak separator aerodynamiczny – może zostać dostosowana do aktualnych potrzeb.
Pozostają też uniwersalne ze względu na rodzaj materiału, z jakim mogą pracować. To m.in. wszelkie zboża, kukurydza, rzepak, groch, rośliny strączkowe, a nawet oleiste. Pod tym względem są wszechstronne. Jednakże separator aerodynamiczny cechuje się znacznie wyższą wydajnością niż maszyny sitowe. Wybrane modele mogą pracować w wydajnościach nawet do 100 ton na godzinę. Świetnie radzą sobie z mocno zanieczyszczonym, czy wilgotnym surowcem, który powoduje zatykanie sit.
Co odróżnia od siebie separator oraz czyszczalnię sitową?
Na tym jednak kończą się podobieństwa. A różnice są na tyle istotne, aby je wszystkie wymienić. Mogą bowiem zaważyć na decyzji o zakupie konkretnego urządzenia.
Separator korzysta z metody aerodynamicznej. Oznacza to, że segregacja materiału odbywa się na podstawie jego ciężaru właściwego. Czyszczalnia sitowa do zboża identyfikuje go poprzez rozmiar. Jakie praktyczne zastosowanie z tego wynika? Przede wszystkim urządzenie aerodynamiczne osiąga znacznie większą precyzję przy selekcji. Dzięki segregacja na podstawie ciężkości, z dużą precyzją identyfikuje ziarno uszkodzone, chore lub zanieczyszczone w inny sposób, co z kolei przekłada się na mniejsze straty przydatnego ziarna. Co więcej, przyczynia się to do wyodrębnienia najlepszego materiału siewnego. Oznacza to, że separator aerodynamiczny, w przeciwieństwie do czyszczalni sitowej, jest w stanie odróżnić puste ziarno od pełnego (czyszczalnia potraktuje je tak samo ze względu na ich identyczny rozmiar, a separator posegreguje wspomniane ziarna według ciężaru – puste odrzuci do opadów).
Aerodynamika przyczynia się też do osuszania zboża. Dzieje się to poprzez specjalny system wentylacji, który przepuszcza nagrzane powietrze do wnętrza, co przyczynia się do zmniejszenia wilgotności surowca. Dzięki temu zostaje on przygotowany do przechowywania w magazynach, silosach i tym podobnych miejscach. W przeciwieństwie do czyszczalni sitowej separator przyda się w branżach specjalizujących się właśnie w magazynowaniu ziaren.
Należy jeszcze zaznaczyć, że urządzenie aerodynamiczne w zupełności zastępuje czyszczalnię sitową oraz wialnię. Nie trzeba więc utrzymywać dwóch różnych urządzeń, a to znacznie zmniejsza koszt zakupu i przyczynia się do przyspieszenia zwrotu z poniesionej inwestycji.
Co wybrać – czyszczalnię do zboża sitową czy separator?
W tym momencie łatwo już wywnioskować, że metoda aerodynamiczna jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Do głównych zalet należy zaliczyć wszechstronność maszyny, precyzyjne określanie przydatności danej frakcji oraz lepsze działanie. Należy bowiem pamiętać, że czyszczalnia do zboża sitowa do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jeszcze wialni, która nie należy do najtańszych urządzeń. Jednocześnie do skutecznej pracy potrzeba kompletu sit o różnej wielkości, które z czasem ulegają zużyciu. Nie ma więc sensu inwestować w droższe lub mniej efektywne rozwiązania.
Zapraszamy do przyjrzenia się naszej ofercie w tym zakresie i kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej na temat separatorów oraz korzyści wynikających ze zmiany zwykłej czyszczalni sitowej na profesjonalny separator aerodynamiczny.