Faza pierwszego kolanka w uprawie zboża

Słoneczna pogoda oraz temperatury w graniach 8 stopni Celsjusza w nocy tradycyjnie oznaczają moment, w którym uprawy zbożowe wchodzą w fazę pierwszego kolanka. Dla plantatorów to jeden z najważniejszych okresów w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Kolankowanie to moment, w którym można zacząć stosować na polach środki zapobiegające chorobom podsuszkowym oraz regulatory wzrostu. Sprawdź, za pomocą jakich metod sprawdzić, czy zboże weszło już w fazę pierwszego kolanka, dowiedz się, dlaczego jest ona tak istotna i zobacz jakie konsekwencje może nieść ze sobą przegapienie tego ważnego momentu.

 

Faza pierwszego kolanka – dlaczego jest tak ważna?

Faza BBCH 31, określana potocznie jako faza pierwszego kolanka to moment na zastosowanie fungicydów – grzybobójczych środków ochrony roślin, zwiększających ich odporność m.in. na choroby podsuszkowe. I choć zmiany klimatyczne sprawiają, że na polskich polach coraz częściej spotykamy się z niedostatkiem wody, a wiosenne i letnie opady często okazują się niewystarczające, bynajmniej nie oznacza to, że choroby grzybowe odeszły w zapomnienie. Wiele gatunków patogenów nie potrzebuje wysokiej wilgotności, by móc się rozwijać, dlatego pozorna suchość na polach nie powinna uśpić czujności rolników, jeśli chodzi i stosowanie fungicydów.

Moment w uprawie roślin określany jako pierwsze kolanko w zbożu to również czas na zastosowanie na polu regulatorów wzrostu oraz przeprowadzenia zabiegu skracania w źdźbło. Aby upewnić się, że rośliny weszły już w fazę kolankowania, warto bazować nie tylko na własnym doświadczeniu, ale również wykonać specjalny test.

 

Jak sprawdzić kolankowanie zbóż?

Zatem jak rozpoznać pierwsze kolanko w pszenicy ozimej, życie lub pszenżycie? Podstawa to wykopanie stosownych próbek zboża w obrębie całego pola – najlepiej w kilkunastu reprezentatywnych miejscach. Opierając badanie na zbyt zawężonej próbie, np. pobranej z jednego obszaru na polu, możemy otrzymać niemiarodajny obraz. Wykopanym roślinom należy bardzo dokładnie się przyjrzeć, odsuwając rozgałęzienia i docierając do pędu głównego. Pierwsze kolanko znajduje się na wysokości ok. 0,5 – 1,0 cm nad węzłem krzewienia.

Aby precyzyjnie rozpoznać kolankowanie, warto również przekroić źdźbło, by sprawdzić, czy na pędzie głównym pojawiły się międzywęźla oraz ciemniejsze prążki, które świadczą o kolejnych kolankach.

 

Faza BBCH 31 – moment, którego nie można przegapić

Jeśli nie trafimy precyzyjnie w moment, gdy w rozwoju zbóż następuje faza pierwszego kolanka, trzeba liczyć się z tym, że plony nie będą tak obfite, jak mogłoby być przy terminowym zastosowaniu fugnicydów. W skrajnych przypadkach wydajność upraw może spaść o kilkanaście, a nawet o 20%. Aby temu zapobiec, warto nie tylko zastosować właściwe środki grzybobójcze oraz regulatory wzrostu w odpowiednim momencie. Nieocenione może również okazać się własne doświadczenie, na którego bazie możemy stwierdzić, czy w latach poprzednich zboża zostały zaatakowane przez grzyby.