Jak ocenić przezimowanie zbóż?

Rośliny mogą bezpiecznie przetrwać zimę, jeśli pozwoli im na to odpowiednia zdrowotność oraz prawidłowe odżywienie. Aby sprawdzić stan przezimowania plantacji upraw, warto przeprowadzić test przezimowania. Podpowiadamy, jak krok po kroku go wykonać i ocenić przezimowanie zbóż i rzepaku.

Przezimowanie zbóż – jak wykonać test?

Przezimowanie upraw można ocenić samodzielnie w domowych warunkach. Test należy wykonać podczas odwilży, po ustaniu mrozów, w czasie ruszania wegetacji. Najpierw trzeba delikatnie wykopać losowo wybrane zboża w taki sposób, aby nie uszkodzić ich węzła krzewienia. Zaleca się pobranie roślin z miejsc, które budzą największe wątpliwości dotyczące ich stanu przezimowania. Wykopuje się po 10-20 sztuk w każdym takim miejscu. W przypadku powierzchni pola liczącej powyżej 10 ha rośliny pobiera się z 10-12 takich miejsc.

Po zabraniu wykopanych roślin do gospodarstwa, trzeba je delikatnie wyczyścić z gleby oraz umyć wodą. Jeśli gleba oblepiająca korzenie jest zmrożona, należy pozostawić zboża przez około godzinę w temperaturze pokojowej, a następnie oczyścić. Następnie należy przyciąć ostrym nożem bądź nożyczkami wszystkie pędy i skrócić cały system korzeniowy na wysokości około 2 cm nad węzłem krzewienia.

Kolejny etap to przetestowanie zbóż. Płaski pojemnik należy wyłożyć papierem, gazą bądź ligniną, ułożyć na nim przycięte rośliny i przykryć materiałem chłonącym wodę. Całość zwija się w rulon i umieszcza w pojemniku. Proces ten przeprowadza się ze wszystkimi partiami roślin. Następnie pojemnik z rulonami odstawia się na dobę do ciemnego pomieszczenia w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza.

Ocena przezimowania zbóż

Zboża ocenia się na podstawie długości przyrostu tkanki źdźbła. Jeśli nie ma przyrostu, to rośliny są nieżywe. Gdy przyrost sięga do 4 mm – rośliny są słabe, a gdy wynosi od 5 do 9 mm – dobrze zimują z dobrym wigorem. Jeśli przyrost wynosi powyżej 10 mm, zboża bardzo dobrze zimują z bardzo dobrym wigorem.

Jak przeprowadzić test przezimowania rzepaku?

Ocena przezimowania rzepaku przebiega podobnie. Najpierw należy przeprowadzić test w okresie ruszania wegetacji, po ustaniu mrozów i zaniku okrywy śnieżnej. Rzepak pobiera się z losowo wybranych 10 miejsc, które budzą największe wątpliwości co do stanu przezimowania. Z każdego takiego miejsca zbiera się 10 roślin kolejno w rzędzie. Należy je wykopać tak, by nie uszkodzić pąka wierzchołkowego ani górnej części korzenia palowego. Ważne, aby zachować około 7 cm jego górnego odcinka w nienaruszonym stanie.

W gospodarstwie rzepak oczyszcza się z gleby i obmywa wodą. Jeśli rośliny są zamrożone, należy je pozostawić na około dobę w temperaturze 12-18 stopni, aż do odmrożenia. Następnie trzeba obciąć wszystkie liście u nasady i zachować listki nierozwinięte szczytowe w rozecie. Konieczne jest przycięcie korzeni bocznych oraz skrócenie korzenia głównego do 5-7 cm.

Kolejny krok to umieszczenie roślin w płaskim pojemniku na materiale chłonącym wodę. Podobnie jak zboża, rzepak też trzeba przykryć papierem, gazą bądź ligniną. Całość zwilża się intensywnie wodą. Pojemnik należy odstawić na 7 dni do ciemnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura w zakresie od 22 do 24 stopni. Trzeba pilnować, aby przez tydzień materiał był zawsze wilgotny. Po tym czasie można ocenić żywotność roślin.

Ocena przezimowania rzepaku

Aby ocenić przezimowanie rzepaku, należy rozciąć roślinę wzdłuż i sprawdzić jej przekrój. Próbki uznaje się za żywe, kiedy:

  • korzeń palowy jest biały albo szklisty, a część naskórka korzenia nie ulega złuszczaniu;
  • tkanka pąka wierzchołkowego jest szklista i elastyczna podczas uginania jej palcami;
  • przyrost liści z pąka wierzchołkowego jest wyraźnie widoczny.