Choć praca rolnika najintensywniejsza jest w okresie od wiosny do późnego lata, to zdecydowanie ma on co robić przez cały rok. Nawet zimą, gdy pola leżą przysypane śniegiem, rolnik pracuje intensywnie, porządkując swoje gospodarstwo i przygotowując się na nadchodzący sezon. Co robić przed siewem zbóż ozimych jesienią, lub jarych wiosną? Jak powinno wyglądać przygotowanie pola do siewu?
Co robić przed siewem na polu?
Zanim wysieje się nasiona i zacznie się oczekiwać rezultatów, aby móc w odpowiednim momencie ruszyć z nawożeniem i opryskami, należy dobrze przygotować ziemię. Przede wszystkim – zadbać o właściwy skład gleby, który można uzyskać dzięki dobremu przedplonowi. Oprócz tego ziemię należy przeorać – oczyścić z chwastów i pozostałości poprzednich plonów, spulchnić i uzyskać jej odpowiednią ziarnistość. Dobrze jest również zastosować dobrze dobrany nawóz i upewnić się co do pH, które aktualnie ma gleba, żeby zapewnić roślinom jak najlepsze dla nich warunki.
Jak przygotować pole pod kukurydzę – przydatne informacje
Zanim zacznie się jakiekolwiek prace na polu, warto dowiedzieć się, jak przygotować pole pod kukurydzę. Dzięki temu uda się nie tylko uniknąć podstawowych błędów, takich jak nieodpowiednie odżywienie roślin, ale również zadbać się o obfite plony we właściwym czasie, a nawet uniknie się przykrych skutków suszy lub nadmiernego deszczu. Przygotowanie pola pod kukurydzę powinno uwzględniać warunki, jakie lubi to zboże, oraz okres jego wzrostu. Jako przedplon najlepiej stosować rośliny motylkowe, strączkowe albo ziemniaki uprawiane na oborniku. To znaczy, że planowanie upraw powinno następować z co najmniej rocznym wyprzedzeniem! Należy wybrać najlepsze stanowisko pod kukurydzę – glebę lekką, średnią lub torfowa, dobrze nawodnioną, na nasłonecznionym miejscu. Optymalny odczyn gleby dla kukurydzy to pH 6,0-7,2. Jesienią wykonuje się orkę głęboką, natomiast wczesną wiosną orkę płytką. W przypadku gleb lekkich stosuje się nawożenie fosforem i potasem wiosną, w czasie orki.
Warto wiedzieć – jak przygotować pole pod pszenicę ozimą?
Przygotowanie pola pod siew pszenicy ozimej polega na zastosowaniu odpowiedniego przedplonu. Najczęściej wykorzystuje się rzepak z uwagi na to, że szybko dojrzewa i pozwala na wysianie pszenicy jeszcze jesienią. Na około 2 tygodnie przed zasiewem pszenicy ozimej należy wykonać orkę połączoną z nawożeniem fosforem, potasem, siarką i magnezem, ale również niewielkimi ilościami azotu. Trzeba również zadbać o odpowiedni, wyregulowany odczyn, który preferuje pszenica ozima – to pH 6,0-6,5.
Czy wiesz, jak przygotować pole pod rzepak?
Przed zasianiem rzepaku warto pamiętać o odpowiednim przedplonie – najlepszym jest lucerna i koniczyna, ale również groch czy bobik. Przed siewem rzepaku należy zadbać o odpowiednie nawożenie – fosforem, potasem, magnezem i azotem. Przygotowanie pola pod rzepak powinno też polegać na odpowiednim zaoraniu ziemi na głębokość 20-22 cm. Rzepak najlepiej toleruje gleby o odczynie pH 6,0-7,0.
Przygotowanie pola do siewu – dlaczego to takie ważne?
Każda roślina uprawna ma nieco inne wymagania dotyczące terminu zasiewu, nawożenia, stanowiska uprawnego, rodzaju gleby czy jej pH, a nawet ilości wody. Dlatego w agrotechnice tak ważne jest, aby systematycznie dostosowywać jakość ziemi do wymagań konkretnej rośliny, która planuje się zasiać. Dzięki wytężonej pracy wiosną i jesienią, przed zasiewami, możliwe jest uzyskanie takich warunków wzrostu dla rośliny, aby cechowała się ona dużą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne i odwdzięczyła się dużymi plonami.