Jak uprawiać buraka cukrowego?

Uprawa buraka cukrowego może przynieść rolnikowi spore dochody. Warunkiem jest jednak uzyskanie buraków wysokiej jakości, mogących stanowić dobry surowiec do produkcji cukru.

 

Uprawa buraka cukrowego w Polsce – czy się opłaca?

Burak cukrowy gdzie się uprawia? Polska to jeden z głównych dostawców buraka cukrowego na świecie. Uprawia się go również we Francji, w Niemczech czy Ameryce Północnej. W naszym kraju jego największą powierzchnię uprawy można znaleźć na Lubelszczyźnie, w Polsce centralnej i na zachodzie kraju, gdzie przeważają wysokiej jakości, żyzne gleby. Burak cukrowy w Polsce może być przedmiotem największego zysku w rolnictwie. Dlaczego? Ponieważ daje największą wydajność – nawet do 100 ton na hektar, dzięki czemu bije na głowę uprawę innych roślin. Oprócz cukru, który powstaje z buraka, produktem ubocznym jego przetwarzania jest na przykład melasa, a wytłoki z buraka stanowią wysokoenergetyczną i słodką paszę dla zwierząt. Uprawa buraków cukrowych wymaga sporego nakładu pracy i przydaje się tu mechanizacja. Jednak pozwala na osiągnięcie dużych przychodów, szczególnie gdy pogoda jest sprzyjająca.

 

Jak rośnie burak cukrowy w Polsce? Terminy i warunki uprawy

Jak sadzić buraki cukrowe, aby osiągnąć najlepszy plon? Aby tego dokonać należy przede wszystkim zadbać o właściwą jakość gleby, a także nawożenie i sadzenie w prawidłowy sposób. Jaki jest termin siewu buraka cukrowego? W Polsce ze względu na długie zimy należy siać go w trzeciej dekadzie marca lub nawet na początku kwietnia. Zbiory z kolei następują zwykle w październiku – na początku lub na końcu, w zależności do warunków pogodowych. Jakiej gleby potrzebuje burak cukrowy? Pod siew buraka cukrowego najlepiej nadaje się ziemia o pH obojętnym lub zasadowym – należy mieć to pod szczególną uwagą, ponieważ buraki cukrowe są niezwykle wrażliwe na wahania kwasowości. Preferowane pH to 6,5-7,0. Należy więc pamiętać o tym, aby podczas nawożenia zadbać o odpowiednią ilość wapnia i magnezu w glebie, by nie doprowadzić do jej zakwaszenia. Podłoże musi być zwarte i nie ulegać łatwemu wypłukiwaniu, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne dla wody i powietrza. Dobre wschody udają się, gdy temperatura na głębokości około 5 cm wynosi 5 stopni Celsjusza, i przy średniej wilgotności gleby. Zaleca się, aby buraki wysiewać w odstępach 18-centymetrowych i w rzędach co 45 cm. Głębokość siewu powinna wynosić około 1-1,5 cm, ale na glebach ciepłych i przesuszonych zaleca się głębszy siew, nawet do 3 cm.

 

Jak sadzić buraki cukrowe? Z rozwagą

Zanim podejmiesz się sadzenia buraków cukrowych, upewnij się, czy posiadasz odpowiednią glebę (preferowana gliniasta lub ilasta), zaopatrzenie maszynowe i właściwą ilość ziarna do obsiania, a także potrzebne nawozy, środki ochrony roślin i preparaty doglebowe, które zadbają o regulację pH gleby. Każdy rolnik, który zastanawia się, jak sadzić buraki cukrowe, powinien przede wszystkim zastanowić się, czy w jego przypadku się to opłaca. Jest to rodzaj plonu, który może przynieść spore zyski, ale wymaga ogromnego nakładu pracy oraz pieniędzy. Tu przyda się znajomość upraw buraków w ostatnich latach, prognozowane ceny buraka cukrowego na dany rok, którymi warto zainteresować się jeszcze zimą, w okresie przygotowań do intensywnej pracy na roli. To dla rolnika czas na pracę umysłową – przeliczanie opłacalności uprawy przy wzięciu pod uwagę wysokości dopłat w danym roku i ewentualnych strat, które mogą wynikać z suszy czy podtapiania pól. Gdy nadejdzie marzec, będzie trzeba już tylko zakasać rękawy i zabrać się za ciężką pracę, dzięki której jesienią będzie można sprzedawać buraki zakontraktowane oraz nadwyżki do skupu i podsumować rentowność swojej tegorocznej pracy!