Ochrona zbóż przed grzybem – wszystko, co musisz wiedzieć

Grzyb w zbożu to patogen, któremu należy przede wszystkim zapobiegać, ponieważ ma zdolność do szybkiego namnażania się, a co za tym idzie – wywołuje wiele chorób roślin uprawnych. Wśród nich jest między innymi mącznik czy rdza brunatna. Na szczęście na grzyba w pszenicy czy kukurydzy można zastosować w uprawie konwencjonalnej wiele popularnych i skutecznych preparatów.

Grzyb w zbożu – jakie straty powoduje?

Choroby grzybicze roślin powodują ogromne straty w uprawach. Rośliny porażone chorobą dają gorsze plony – ziaren jest mniej i są one o wiele drobniejsze. Grzyb w pszenicy ozimej może powodować mączniaka prawdziwego. Jest to gatunek pszenicy bardzo narażony na występowanie grzyba, ponieważ wysiewa się ją w okresie niskich temperatur i podwyższonej wilgotności, czyli jesienią, a to warunki najbardziej sprzyjające rozwojowi grzybów. Niestety, grzyb w pszenicy albo grzyb na kolbach kukurydzy to już znaczące straty w uprawie. Takie rośliny zawierają już w sobie zarodniki grzybów, przez co ziarna, które wyrosną, nie nadają się do zasiewu, a same zarodniki mogą przenosić się do gleby, szczególnie z częściami opadłych roślin.

Grzyb w kukurydzy – jak zapobiegać?

Zapobieganie chorobom grzybiczym to najlepszy sposób, by ograniczać ich występowanie. Zaleca się przede wszystkim zaprawianie ziaren, czyli mieszanie ich ze specjalnymi środkami ochrony roślin. Tak przygotowane ziarno może trafić do gleby i nie jest narażone w czasie kiełkowania na infekcję z gleby. Grzyb w kukurydzy może też zaatakować w późniejszych etapach wzrostu, nawet pomimo zaprawienia ziaren. Dlatego należy powtórzyć opryski fungicydami również w okresie strzelania w źdźbło, aby chronić roślinę, nawet gdy nie ma jeszcze widocznych objawów infekcji. Zapobieganie chorobom grzybowym to również prawidłowa agrotechnika. Oznacza to przede wszystkim systematyczne oranie. Pozwala ono pozbyć się z głębszych warstw ziemi również gnijących resztek roślin oraz chwastów, które także mogą stać się pożywką dla grzybów.

Co na grzyba w pszenicy i w zbożu?

Co na grzyba w pszenicy i w kukurydzy zastosować, gdy doszło już do porażenia roślin? Na grzyba w zbożu trzeba zastosować specjalny oprysk – obecnie jednym z najczęściej stosowanych fungicydów o działaniu interwencyjnym i wyniszczającym jest protiokonazol. W przypadku zbóż ozimych i jarych, na których go zastosowano, należy odczekać okres karencji, który wynosi 35 dni przed zbiorami. Z pewnością, jeśli chodzi o choroby grzybowe zbóż – lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku roślin porażonych grzybem straty w plonach mogą być zbyt duże i nie zawsze udaje się je odratować. W nowoczesnym rolnictwie zaleca się każdorazowo zaprawiać ziarna, co pozwala uniknąć chorób grzybowych na wczesnym etapie wzrostu rośliny, a tym samym doprowadzić do jej pełnego rozwoju. To szczególnie ważne w przypadku zbóż ozimych, które muszą zdążyć, wytworzyć przed zimą porządny system korzeniowy i ulistnić się, a do tego zbudować zapasy związków, które pomogą jej przetrwać zimę. Porażenie grzybem zdecydowanie by to utrudniło i sprawiło, że po zimie roślina nie „odbije” jak należy.