Rzepak podczas kwitnienia – ochrona i nawożenie

Jak chronić rzepak podczas kwitnienia?

Rzepaki w naszym kraju są obecnie w fazie pąkowania lub zaczynają kwitnienie. Po nadejściu ocieplenia zapewne pojawi się wzmożony nalot szkodników takich jak: słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik. W momencie kiedy  zostaną przekroczone progi szkodliwości trzeba wykonać zabieg insektycydami. rekomendujemy np.  Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha. Należy pamiętać, że zabiegi insektycydowe bezwzględnie wykonujemy po lub przed oblotem pszczół nawet kiedy w etykiecie produktu jest zapis: okres prewencji nie dotyczy.

Do zabiegów w okresie kwitnienia warto dodać też atraktant jakim jest Biopolin, ponieważ wpłynie on na zwiększenie nalotów owadów pożytecznych na plantacje, które poprawią nam zapylanie rzepaku.

 

Co na początku kwitnienia?

Na  początku kwitnienia razem z insektycydami należy do zabiegu dodać fungicyd np. Impact 125 SC lub Artemid. Jest to szczególnie ważne, gdy na na łodygach występują otwarte rany, które po ostatnich przymrozkach pojawiają się w dużym nasileniu. Środki te doskonale ograniczą rozwój szarej pleśni lub zgnilizny twardzikowej na spękanych łodygach.

 

Jakie środki w pełni kwitnienia rzepaku?

Następnie za ok 10-12 dni wykonujemy właściwy zabieg podczas pełni kwitnienia do tworzenia pierwszych łuszczy. Doskonale sprawdzającym się preparatem jest Pictor 400 SC, czy też mieszaniny Pictor 400 SC plus Tenore 400 EW, Impact 125 SC, Kanonik 300 EC, ewentualnie Skymaster 280 SC. Do tego zabiegu w celu ograniczenia chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika dokładamy insektycyd, np. Mavrik Vita 240 EW w mieszaninie z Proleafem pH lub Isotakiem Max.

 

Rzepak w okresie kwitnienia – Czym jeszcze zwalczać grzyby i szkodniki?

Bardzo dobrą propozycją do zwalczania grzybów patogenicznych w okresie kwitnienia jest też  Pictor 400 SC. Należy go stosować w mieszaninach z preparatem Impact 125 SC, Tenore 400 EV lub Kanonik 300 EC.

Jeżeli w okresie po pełni kwitnienia nadejdą opady deszczu lub nastąpi drugi nalot szkodników łuszczynowych np. pryszczarka kapustnika warto po około 2 tygodniach wykonać zabieg przeciwko szkodnikom. Polecane preparaty to Carnadine 200 SL w mieszaninie z Proleaf pH lub Proteus 110 OD, jeżeli wcześniej nie był stosowany. Środki stosuje się z obniżoną dawką fungicydów w celu uzupełnienia skuteczności działania przeciwko czerni krzyżowych, ale też zgniliźnie twardzikowej występującej na bocznych rozgałęzieniach. Do tych zabiegów idealnie pasuje Artemid lub Tenore 400 EW solo lub w mieszaninie z Azarius-Pro 250 SC, jeżeli nie były wcześniej stosowane.

 

Jak uzyskać dobry materiał siewny?

Odpowiedzią na te pytanie jest Separator Aerodynamiczny ASM do czyszczenia i separacji nasion. Czyści i kalibruje on nasiona nie według rozmiaru (wielkości), jak urządzenia sitowe, a według ciężaru właściwego. W tym systemie separator nie tylko czyści ziarno ale również odbiera z ogólnej masy nasiona z największym ciężarem właściwym (o największej energii i sile kiełkowania ).

Może być również z powodzeniem wykorzystywany do czyszczenia wstępnego bezpośrednio po żniwach. Świeżo zebrane z pola ziarno nie jest gotowe do dłuższego przechowywania. Zanim trafi do magazynu, powinno zostać oczyszczone. Dzięki temu straci nieco na wilgotności i będzie lepiej przechowywało się nawet przez dłuższy czas.