Aktualności

Szczepienie nasion soi jest niezbędne

Warunkiem symbiozy jest obecność bakterii Bradyrhizobium japonicum, które w naturalnych warunkach w naszych glebach nie występują i dlatego nasiona soi trzeba szczepić preparatem bakteryjnym. Nie powinno rezygnować się ze szczepienia nasion, nawet gdy soja wcześniej była uprawiana na tym samym stanowisku i można liczyć na pewną obecność bakterii. Wg doniesień naukowców w naszych warunkach obecne w glebie szczepy są najczęściej słabo wirulentne lub nieefektywne. Brodawki korzeniowe wytworzone z ich udziałem wiążą azot w ilościach znacznie niższych, niż potrzeba soi do prawidłowego rozwoju. Wysiew nasion niezaszczepionych to nawet ok. 20 proc. straty w plonie.

Stosowanie materiału siewnego dobrej jakości i zaszczepionego odpowiednim preparatem pozwala na liczne brodawkowanie i tym samym lepsze zaopatrywanie się roślin w azot. Dla soi dostępne są na rynku szczepionki np.: HiStick, Nitragina, Nitroflora.

Przy samodzielnym szczepieniu nasion w gospodarstwie do zabiegu można wykorzystać betoniarkę lub zaprawiarkę (uprzednio dokładnie oczyszczoną) i wymieszać przygotowaną szczepionkę z nasionami. Przyklejanie się szczepionki do nasion można zwiększyć poprzez dodanie do wody cukru, w ilości 10 dkg/l wody (1 kg/10 l).

Zabieg szczepienia, należy przeprowadzać w miejscu zacienionym, nie w pełnym słońcu, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych bakterie giną. Szczepienie nasion powinno przeprowadzać się do 2 dni przed zaplanowanym siewem i nie należy tego zabiegu łączyć z fungicydem.

Kiedy nasiona soi są zaszczepione, temperatura gleby na głębokości 2-4 cm ogrzeje się do 8°C można przystąpić do siewu. Jeśli nasiona nie zostaną wysiane w ciągu 24 godzin po zabiegu, należy zaszczepić je ponownie.

W tym przypadku warto zadbać o jak najlepszą jakość materiału siewnego. Rozwiązaniem może być zastosowanie separatorów aerodynamicznych ASM i wykorzystanie ich do przygotowania materiału siewnego. Przy podziale surowca na frakcję uzyskujemy wówczas wysokie wyrównanie ziarna oraz lepsze parametry zarówno w zakresie siły, jak i energii kiełkowania. Dzięki temu poprawiamy jakość materiału siewnego, co przekłada się na wyższą odporność zasiewów oraz lepsze plony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *