Wiosenne nawożenie pszenicy azotem

Do osiągnięcia odpowiednio wysokiego potencjału plonotwórczego przy uprawie pszenicy i pszenżyta należy zadbać o właściwe nawożenie. Choć rośliny te potrzebują wszystkich składników odżywczych pobieranych z gleby, to azot odgrywa w ich wzroście nadrzędną rolę. Jak nawozić pszenicę azotem i kiedy to robić?

 

Nawożenie pszenicy azotem na wiosnę.

Kiedy azot na pszenicę? Nawożenie pszenicy azotem na wiosnę należy wykonywać zgodnie z obowiązującym w danym roku programem azotanowym. Zazwyczaj robi się to wczesną wiosną – czyli od początku marca. Nawożenie pszenicy azotem na wiosnę jest często stosowane w przypadku zboża ozimego. Jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, a najpóźniej w momencie jej wystartowania jest czas, by to zrobić. Wówczas nawożenie będzie bardziej efektywne, ponieważ w tym okresie rośliny pobierają nawet 70% od krzewienia do rozpoczęcia kłoszenia. Jak nawozić pszenicę w ciągu sezonu? W zależności od zapotrzebowania azot na glebę dla pszenicy ozimej stosuje się w 2 lub 3 dawkach. Dawkę wylicza się, biorąc pod uwagę jakość zasiewu, jego przewidywane plony i kilka innych czynników.

 

Nawożenie pszenicy ozimej na wiosnę

Wiosna to bardzo intensywny czas dla rolników – również tych, którzy zasiali ją jako poplon rzepaku jeszcze jesienią. Należy wykorzystać tę porę roku na odpowiednie nawożenie gleby, aby w przyszłości móc tylko obserwować wzrost swoich zbóż i zbierać plony. Pszenica jakościowa przyjmuje około 28-32 kg azotu na tonę ziarna przewidywanego w plonie. Rolnik, który dokonuje nawożenia pszenicy ozimej, powinien na podstawie dostępnych wzorów przeliczyć, ile azotu potrzebuje na konkretną liczbę hektarów swojej uprawy, aby zakupić potrzebną ilość nawozu i zaplanować prace polowe.

 

Jaki nawóz na pszenicę ozimą wiosną?

Wiosna to najlepszy czas, aby zastosować azot na glebę. Zdecydowanie poprawi on jakość i wydajność plonów. Saletra amonowa to najczęściej stosowany w tym celu nawóz. Oprócz niego warto również wzbogacać glebę w magnez – pierwiastek ten wspomaga pobieranie azotu przez roślinę. Nawozy azotowe mogą też powodować miejscowe zakwaszenie gleby. Zapobiega się temu poprzez wapnowanie ziemi w odpowiednim czasie.

 

Dlaczego warto nawozić glebę azotem?

Rolnictwo konwencjonalne wymaga stosowania nawozów po to, aby zwiększać wydajność plonów. Dzięki odpowiedniemu nawiezieniu gleby możliwe jest zintensyfikowanie wzrostu pszenicy, pszenżyta czy innych zbóż. Zawartość skrobi w ziarnie to najważniejszy parametr, o który walczy każdy rolnik. Dobra pogoda, odpowiednie terminy zasiewu i nawożenia, ale również jakość gleby, i obecność w niej niezbędnych pierwiastków – tylko przy jednoczesnym zaistnieniu tych wszystkich czynników możliwe jest osiągnięcie dobrych plonów. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać wiosennego nawożenia zbóż ozimych, które po długiej, mroźnej zimie potrzebują zastrzyku pierwiastków niezbędnego, aby w sierpniu móc zaprezentować się w swojej całej okazałości – czyli jako piękne, złote łany zboża gotowego do żniw.