Wszystko co powinieneś wiedzieć o pH gleby

Dla prawidłowego wzrostu roślin i osiągnięcia ich wysokich plonów, należy dostarczać im w okresie wegetacji wszystkich czynników niezbędnych: gleby o odpowiednim składzie, słońca i wody. Tylko tyle i aż tyle jest potrzebne, aby roślina mogła wykiełkować, wzrosnąć, zakwitnąć i wydać owoce – a to na nich właśnie zależy rolnikom, ogrodnikom i sadownikom. Duże znaczenie odgrywa tu kwasowość gleby, czyli jej poziom pH. Co to oznacza?

 

Kwasowość gleby – co oznacza?

Odczyn pH gleby to inaczej zawartość jonów wodorowych – to one kształtują kwasowość. Im więcej tych jonów w glebie, tym bardziej jest ona kwaśna. Kwasowość gleby określa poziom pH w skali od 0 do 14. Gleba bardzo kwaśna ma pH o wartości 0. Bardzo zasadowa – 14. Natomiast odczyn obojętny ma gleba o poziomie 7. Jeśli kwasowość gleby zbliża się w kierunku 7, wówczas gleba jest mniej kwaśna. Większość roślin ma swoje indywidualne preferencje dotyczące kwasowości gleby. Zazwyczaj oznacza się je przy pomocy „widełek”, określając, że na przykład tolerowane pH dla danej rośliny wynosi od 5,5 do 6,5, czyli powinno być lekko kwaśne. Niektóre rośliny nie urosną na glebie kwaśnej, inne – na zasadowej. Tabela pH gleby dla roślin to bardzo przydatne narzędzie pozwalające ogrodnikom, rolnikom i sadownikom ustalić, jaka kwasowość będzie najlepsza dla roślin, które planują posadzić. Z reguły rośliny nie lubią kwaśnej gleby. Jeśli w ogrodzie lub na polu pojawia się szczaw, koniczyna czy fiołek ptasi, to znak, że gleba jest zakwaszona i należy ją odkwasić. W przeciwnym razie rośliny tolerujące jedynie niską kwasowość mogą nie urosnąć, rosnąć nierównomiernie lub wydawać małe plony.  

 

Jak zmienić pH gleby? Porady dla uprawiających rośliny

Na kwasowość gleby można częściowo wpływać, na przykład wysypując powierzchnię rabaty kruszywem o odpowiednim pH. Będzie ono korzystnie działało na ziemię, która się pod nim znajduje. Jednak najskuteczniej robi się to po prostu wapnując. Preparaty zawierające wapń i magnez są najskuteczniejsze – pozwalają szybko odkwasić glebę, podnieść jej pH i tym samym uczynić ją zdatniejszą dla większości roślin. Patrząc na pH gleby dla roślin uprawnych należy najpierw ustalić, jakie powinno ono być, a następnie zbadać kwasowość swojej gleby. Jeśli ziemia jest zachwaszczona, po rodzajach chwastów można poznać, że odczyn jest nieprawidłowy. Jednak jeżeli nie jest, należy skorzystać z ogrodniczych lub rolniczych pehametrów. To specjalne urządzenie, które po włożeniu do ziemi powinno wskazać, jakie ma ona pH. Jak podnieść pH gleby, gdy okaże się ona zakwaszona? Z zasady nie zakwasza się gleb, jako że z czasem na skutek nawożenia, na przykład azotem, gleba sama ulega zakwaszeniu. Niestety, większość roślin nie przepada za wysoką kwasowością, dlatego co jakiś czas warto wyregulować pH, mieszając ziemię z wapnem i ponownie badając je pehametrem.

 

Odczyn pH gleby – jeden z najważniejszych czynników warunkujących wzrost

Wszystkie osoby uprawiające rośliny, czy to zawodowo, czy amatorsko, powinny znać podstawowe zasady uprawy, czyli między innymi to, że roślinom do odpowiedniego wzrostu należy zapewnić właściwe warunki. Ani brak dbałości o jakość gleby i pozostawienie roślin samych sobie, ani nadmierne nawożenie nie są dobre dla roślin. Jedynie stworzenie optymalnych warunków uprawy może zagwarantować roślinom prawidłowy wzrost, a rolnikowi, ogrodnikowi czy sadownikowi – duże, ładne plony. W tym przypadku warto znać umiar, ale przede wszystkim – preferencje wszystkiego, co się uprawia na swojej ziemi.