Separator do zboża, maszyna do czyszczenia zboża, ziarna, nasion – jak to działa

Jak to działa?

Zanieczyszczenie ziarna jest poważnym problemem, który ma znaczenie dla jakości zbiorów oraz tempa suszenia. To z kolei nie pozostaje bez wpływu na koszt niezbędnych do przeprowadzenia procesów. Standardowa wialnia do zboża w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca. Dlatego właśnie profesjonalne przedsiębiorstwa inwestują w nowoczesne rozwiązanie, jakim jest czyszczalnia do zboża. Za jej pomocą można uniknąć większości problemów, a przy okazji zwiększyć efektywność suszenia i wydajność metod oddzielania zbiorów.

Jak działają czyszczalnie do zboża?

Zasada funkcjonowania maszyn polega na wykorzystaniu różnic we właściwościach aerodynamicznych, wadze oraz gęstości pomiędzy ziarnem a stałymi zanieczyszczeniami. Maszyna wykorzystuje strumienie powietrza, które dzielą materiał na frakcje ze względu na jego ciężar. Urządzenie do czyszczenia ziarna usuwa w ten sposób wszelkie minerały (np. piasek, grudy ziemi, kamienie), kawałki szkła oraz metal. Ponadto eliminuje zanieczyszczenia organiczne, czyli słomę, łuski, łodygi, plewy, chwasty, a nawet ich nasiona. Poza tym prezentowane przez nas maszyny są w stanie oddzielić materiał zainfekowany już w obróbce wstępnej.

 

Urządzenie do czyszczenia ziarna – szerokie zastosowanie

Znajdujące się w asortymencie modele znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Pozwalają bowiem na wyselekcjonowanie najcenniejszych biologicznie nasion poprzez nowoczesne metody czyszczenia i separacji. W związku z powyższym chętnie korzysta z nich również branża przetwórstwa żywności. Młyny, kaszarnie, wytwórnie pasz, olejarnie, gorzelnie czy browary stanowią przykładowe miejsca, w których przydaje się profesjonalne czyszczenie zboża.

Warto jednak zauważyć, że funkcja podsuszania obniża wilgotność ziarna, co ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego oraz higienicznego magazynowania materiałów. Można za jej pomocą uzyskać lepsze parametry zdecydowanie szybciej niż robi to klasyczna wialnia do czyszczenia zboża. Przechowywanie nasion nie sprawia wobec tego najmniejszych problemów.

 

Separator nasion do każdego surowca

Separatory marki ASM służą nie tylko do czyszczenia oraz segregacji wszelkiego rodzaju zbóż, ale również pozostałych materiałów hodowlanych. Możliwe więc jest czyszczenie rzepaku, kukurydzy, nasion traw, a także roślin oleistych i strączkowych. Na dodatek nie trzeba przejmować się stopniem zawilgocenia materiału. Maszyna do czyszczenia mokrej kukurydzy obniża wilgotność poprzez odseparowanie zanieczyszczeń zielonych. To znacznie ułatwia pracę oraz przyspiesza właściwe przygotowywanie surowców.

 

Czyszczalnia zboża z podziałem na frakcje

Praca maszyny skutkuje rozdzieleniem obrabianego materiału na pięć części, czyli frakcji. Do każdej z nich trafia konkretny typ ziarna bądź roślin. Pierwsza frakcja gromadzi zanieczyszczenia ciężkie, np. kamienie i metalowe elementy, które mogłyby przypadkiem trafić w obszar hodowlany. Czyszczalnia zboża magazynuje najlepiej wyrośnięte ziarno w drugiej oraz trzeciej frakcji. Do czwartej trafiają ziarna drobne wraz z połówkami. Ostatni frakcja to miejsce dla zanieczyszczeń lekkich. Cyklon oddziela zaś kurz i pył.

Separator do rzepaku oraz pozostałych roślin jest w pełni konfigurowalny. Oznacza to, że można w prosty sposób wyregulować jakość czy ilość surowca, która trafia do poszczególnych frakcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć części ze sobą. Dla przykładu odpady z frakcji I oraz V mogą lądować do tego samego miejsca, podobnie jak dobry materiał z frakcji II-IV.

 

Wielofunkcyjna czyszczalnia do rzepaku

Skonfigurowanie działania według potrzeb to podstawowa zaleta maszyn marki ASM. Możliwe jest ustawienie trzech funkcji. Pierwsza, czyli czyszczenie wstępne z wysoką wydajnością, to tryb, który z powodzeniem zastępuje wialnię czyszczenia wstępnego. W efekcie można sporo zaoszczędzić. Wstępne czyszczenie rzepaku, ziaren czy kukurydzy polega na odebraniu frakcji skrajnych oraz podziale surowca przed magazynowaniem.

Druga opcja to czyszczenie dokładne ze średnią wydajnością. Na tym etapie wykorzystuje się materiał z frakcji II-IV po czyszczeniu wstępnym. Oprócz tego dostępny jest jeszcze tryb separacji (kalibracji) z niską wydajnością. Aerodynamiczny separator nasion ASM oddziela dowolny materiał o określonej gęstości z dokładnością +/- 3%. W związku z tym idealnie nadaje się do produkcji materiału siewnego lub jego konfekcjonowania.

 

Opatentowana technologia maszyn do czyszczenia kukurydzy

Nasza firma stawia na innowacje. Dlatego opieramy przygotowywane rozwiązania na autorskich pomysłach oraz wdrażamy sposoby oczyszczania, które bazują na najnowszych światowych trendach. Do rąk naszych klientów trafia więc opatentowana czyszczalnia zboża. To daje Państwu gwarancję zdobycia znacznej przewagi nad innymi podmiotami konkurującymi na rynku.

Metoda separacji została opublikowana pod numerem WO2016195615, w zgłoszeniu patentowym PCT/UA2016/000030. To daje nam ochronę patentu w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach (w przyszłości również na terenie Unii Europejskiej), a klientom pewność, że nie dostaną niedoskonałej podróbki u nieuczciwego dostawcy. Nasze czyszczalnie do zboża są też unikatowe ze względu na wzory przemysłowe. Można więc rozpoznać je na pierwszy rzut oka.

 

Zalety wynikające ze wstępnego czyszczenia we wialni do zboża

Separator do czyszczenia zboża z funkcją czyszczenia wstępnego pozwala wybrać najlepszy materiał do siewu. To jednak nie wszystko. Jest on jeszcze w stanie wybrać ziarno o zbliżonym poziomie energii kiełkowania. Czyszczenie nasion skutkuje w praktyce równomiernym procesem dojrzewania zboża w czasie żniw. Można w ten sposób uzyskać efekt około 92% jednolitego dojrzałego kłosa, co powoduje wzrost plonów o mniej więcej 12%. Poza tym maszyna do czyszczenia zboża zapobiega naturalnemu zanieczyszczeniu pola ziarnem, które się obsypało. Materiał siewny zostaje zachowany w niezmienionym stanie. Nie potrzebuje dodatkowej segregacji czy suszenia, co przyspiesza proces produkcyjny.

 

Korzyści finansowe związane z czyszczalnią zboża

Zysk związany z proponowanymi przez nas rozwiązaniami można prosto wyliczyć. Maszyna do czyszczenia kukurydzy przynosi oszczędność na poziomie 36,40 zł/t poprzez proces wstępny. Jest to związane z obniżeniem wilgotności (od 4 do 6%) oraz zwiększeniem ilości odpadów zielonych. Separator do ziarna pomoże ograniczyć wydatki o około 36400 zł na każde 1000 ton surowca.

 

Czyszczalnia zboża – modele w naszej ofercie

Na ofertę składają się 4 rodzaje urządzeń. Każdy z nich cechuje się inną efektywnością, wymiarami oraz mocą. Co więcej, separator zboża w zależności od modelu, może pracować z wydajnością sięgającą od 5 do 150 ton na godzinę. To pozwala naszym klientom precyzyjnie dostosować maszynę do wymagań swojej linii produkcyjnej. Dla przykładu nasza największa czyszczalnia zboża – ASM-1001 – o masie 3600 kg i 31,96 kW mocy, znajdzie zastosowanie tam, gdzie liczy się bardzo wysoka wydajność. Obniża wilgotność z prędkością do 170 t/h. Z kolei czyszczenie wstępne i właściwe to kolejno 150 i 115 t/h.

Mniejszym przedsiębiorstwom polecamy model ASM-101. Ten separator do zboża ma aż 9,74 kW mocy przy wadze sięgającej zaledwie 519 kg. A to umożliwia oczyszczanie sięgające nawet 20 (wstępne) i 10 (właściwe) ton na godzinę.

 

Sposób produkcji i testy jakości czyszczalni do zboża

Do stworzenia produktów stosujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, które zapewniają wysoką precyzję wykonania przy jednoczesnej niezawodności działania. Wśród nich znajduje się m.in. technologia CNC. To dzięki temu gwarantujemy wyjątkową wytrzymałość maszyn.

Nieustannie rozwijamy urządzenia oraz testujemy je pod każdym możliwym kątem. W celu potwierdzenia ich wysokiej jakości korzystamy z pomocy niezależnych specjalistów, którzy pracują w publicznych i prywatnych placówkach naukowych (jak np. Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz R&D Centre Inventor w Lublinie). Oznacza to, że czyszczalnie do zboża są dokładnie zbadane, a ich projekty nie pozostawiają żadnych luk, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wydajność.

 

Szybki zwrot z inwestycji w maszynę do czyszczenia mokrej kukurydzy

Sprawujemy kontrolę nad każdym etapem powstawania naszych produktów. Dlatego możemy zaoferować atrakcyjną cenę za maszyny do czyszczenia ziarna zbóż. A to ma wpływ na kwestie finansowe związane z eksploatacją. Według szacunków, skorzystanie z urządzenia do czyszczenia plonu przed procesem suszenia, selekcji przed sprzedażą oraz produkcji materiału siewnego na potrzeby własne, można spodziewać się zwrotu z poniesionej inwestycji już po około roku od momentu zakupu. Pod tym względem nasza czyszczalnia do rzepaku jest bezkonkurencyjna.

 

Maszyny do czyszczenia ziarna zbóż dla klientów z całego kraju

Współpracujemy z najlepszymi polskimi firmami działającymi w branży technologii rolniczych. Jesteśmy więc w stanie dostarczyć separator nasion do każdego miejsca w kraju. Z naszych usług miały już okazję skorzystać przedsiębiorstwa z północy i południa, z zachodu oraz wschodu Polski. Pod tym względem nie mamy żadnych ograniczeń. Obejmujemy działalnością województwo lubelskie czy mazowieckie. Równie szybko udostępnimy nasze rozwiązania w regionach takich, jak pomorskie oraz podlaskie. Ogólnokrajowy zasięg jest możliwy dzięki rozlokowaniu najważniejszych siedzib ASM TECHNOLOGY Sp. z o.o. w różnych częściach kraju. W efekcie z usług może skorzystać Wielkopolska, Małopolska i wszystkie inne regiony Polski.

 

Pomoc w wyborze separatora nasion

Nasza oferta wyróżnia się ze względu na wszechstronność. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko parametrami oraz wydajnością, ale też wyposażeniem. Dzięki temu sprawdzą się nawet tam, gdzie wymagane jest szczególne zaawansowanie technologiczne. Czyszczenie grochu, rzepaku, kukurydzy i zbóż nigdy nie było prostsze.

Podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami doradzimy najkorzystniejszy z punktu widzenia klienta wybór. Będzie on ściśle dostosowany do potrzeb. Zachęcamy więc do zadawania nam pytań na temat separatorów do czyszczenia zboża.

Sprawdź nasze separatory aerodynamiczne.