Efektywny rozwój roślin wiąże się z reguły z koniecznością stosowania odpowiednich środków przeznaczonych do nawożenia gleby. Do najpopularniejszych nawozów zaliczają się preparaty fosforowo-potasowe zawierające sole tych związków. Dlaczego są one szczególnie często stosowane w uprawie? W jakim konkretnie celu się po nie sięga? Jakie wykazują działanie? Poznaj z nami odpowiedzi na te pytania!
Czym są nawozy fosforowo-potasowe?
Jak można się domyślać na podstawie nazwy, nawóz fosforowo-potasowy zawiera w sobie sole fosforu i potasu, z których tworzy się jedną strukturę. Robi się to na wiele sposobów w zależności od danego preparatu i jego producenta. Z uwagi na powszechne użycie tego rodzaju środków ich wytwarzaniem zajmuje się większość wiodących na rynku firm, począwszy od małych polskich przedsiębiorstw, skończywszy na tych największych, międzynarodowych.
Warto mieć świadomość, że choć chodzi o jedną grupę nawozów składających się z soli fosforowych i potasowych, obejmuje ona środki o różnym działaniu. Technologia produkcji, wraz ze specyfiką wykorzystywanych w jej trakcie surowców, decyduje o właściwościach poszczególnych preparatów. W rezultacie jedne wchłaniają się szybciej w podłożu uprawowym niż inne, co sprawia, że nadają się do odmiennego zastosowania.
Zastosowanie nawozów fosforowo-potasowych
Fosfor i potas należą do najważniejszych związków wykorzystywanych przez rośliny do wzrostu. Ich zbyt mała ilość w glebie prowadzi do nieefektywnego rozwoju uprawianych gatunków – osłabia je, zmniejsza plony i zwiększa podatność na choroby. Nic więc dziwnego, że sól potasowa i fosforowa to nawóz powszechnie stosowany na różnych etapach uprawy i we wszystkich jej rodzajach. Sięga się po nią zarówno przed siewem, jak i w ramach nawożenia pogłównego, co świadczy o jej uniwersalnych właściwościach i wszechstronnym przeznaczeniu.
Nawozy fosforowo-potasowe są wykorzystywane wiosną, aby wspomóc gatunki uprawne na pierwszym etapie rozwoju. Z kolei ich użycie jesienią pozwala wzmocnić ich strukturę przed nadejściem chłodniejszych dni. Sole potasu i fosforu doskonale nadają się właśnie do jesiennego nawożenia z uwagi na niewielkie stężenie azotu. Taki skład skutecznie wzmacnia korzenie, które odgrywają kluczową rolę dla wzrostu każdej rośliny.
Wybór nawozu fosforowo-potasowego
Środki zawierające sole potasu i fosforu bezpośrednio przed zasiewem aplikuje się również w uprawach ozimych. Niezależnie od rodzaju rośliny nawozów z tej grupy można zacząć używać już w sierpniu. Ze względu na bardzo małą zawartość azotu są one w pełni bezpieczne dla wszystkich gatunków, które przygotowują się do zimnego okresu w roku. Nawozy fosforowo-potasowe pozwalają im bowiem na zdrewnienie przed zimą, podczas gdy azotowe przyczyniają się do szybkiego, niepożądanego rozwoju pędów.
Jeśli chodzi o nawożenie wiosną solami potasu i fosforu, powinno ono nastąpić po roztopach i w momencie, gdy gleba jest rozmrożona. Ponieważ środki te dobrze wpływają na proces kiełkowania i powstania struktur korzeniowych, poleca się je przed zasiewem roślin jarych. Jaki nawóz fosforowo-potasowy zastosować? Odpowiedź na to pytanie powinna zależeć przede wszystkim od specyfiki uprawy oraz indywidualnych potrzeb i wymagań. Pod tym kątem należy dobrać konkretny produkt.
Zadbaj o plony z naszymi maszynami
Nawożenie roślin to bardzo ważny element uprawy, który je zabezpiecza i wspomaga wzrost. Do najpopularniejszych nawozów należą preparaty fosforowo-potasowe, które wyróżniają się szerokim spektrum działania, uniwersalnością i skutecznością. Dzięki nim plony mogą być większe. Zapoznaj się z ofertą i znajdź odpowiedni sprzęt do swojego gospodarstwa!