Uprawa zbóż a ekologia

Rolnictwo ekologiczne cieszy się coraz większą popularnością, głównie z uwagi na to, że konsumenci coraz bardziej świadomie sięgają po produkty oznakowane certyfikatem zielonego eurolistka. Oprócz gotowych półproduktów, takich jak mąki czy płatki, chętnie sięga się po surowe zboże służące do samodzielnego mielenia mąki na pieczywo. Tym samym zboża uprawiane ekologicznie zyskują na znaczeniu w rolnictwie.

Rolnictwo ekologiczne to przede wszystkim rezygnacja ze sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin, na rzecz tych organicznych. Pozwala to uzyskać plony o dużo bardziej naturalnym składzie, pozbawione resztek ewentualnych toksycznych substancji. Ziemia, na której uprawia się ekologiczne zboża, powinna być pozbawiona metali ciężkich i innych zanieczyszczeń, które mogłyby przenikać do ziarniaków zbóż i w konsekwencji lądować w ludzkim organizmie.

Oprócz korzystnego wpływu spożywania zbóż ekologicznych na zdrowie należy też zwrócić uwagę na to, jak zyskuje na tym ekosystem. Brak sztucznych oprysków nie szkodzi również pszczołom, gleba nie jest zanieczyszczana na długie lata toksycznymi substancjami, a co za tym idzie – całe otoczenie pól zyskuje na rezygnacji z konwencjonalnych upraw zboża.

 

Pszenica ekologiczna – zdrowe zboże

Pszenica ekologiczna najczęściej uprawiana jest w odmianach jarych, które pozwalają liczyć na lepszej jakości plony. Jednak w przypadku rolnictwa ekologicznego trzeba postarać się o dobry przedplon lub przynajmniej o nawiezienie pola obornikiem, zanim wysieje się ziarno. Wynika to stąd, że pszenica ma spore wymagania glebowe.

Jeśli chodzi o to, czy opłaca się pszenica ekologiczna, cena za to zboże wynosi nawet około 1600 złotych za tonę, co sprawia, że w porównaniu z ceną pszenicy uprawianej metodami konwencjonalnymi uprawa ekologiczna wydaje się bardziej opłacalna.

 

Żyto ekologiczne – najlepszy surowiec

Żyto ekologiczne to podstawowy surowiec do wypieku chleba, ale również do produkcji alkoholu. Spośród wielu zbóż uprawianych w Polsce, ma ono jedno z najmniejszych wymagań glebowych. Doskonale nadaje się do uprawy ekologicznej, szczególnie w odmianie ozimej. Dzięki temu przez cały rok ziemia jest zakryta, co sprzyja ekologicznej uprawie zboża.

 

Opryski ekologiczne – przyszłość rolnictwa

Opryski ekologiczne to bardzo przyszłościowy sposób na zwalczanie wielu najpopularniejszych na polskich polach szkodników atakujących zboża. W ich składzie najczęściej znajdują się zioła, których charakterystyczny zapach oraz substancje aktywne działają odstraszająco na rozmaite owady atakujące zboża i uniemożliwiające im prawidłowy wzrost.

Poza stosowaniem nawozów pochodzenia naturalnego, w rolnictwie ekologicznym bardzo istotne jest stosowanie ekologicznych oprysków. Dzięki nim ekosystem pozostaje w równowadze – bez szkody dla okolicznych upraw, zwierząt i owadów, które nie szkodzą rolnictwu, a wręcz sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności na Ziemi. Przekształcanie upraw zbóż konwencjonalnych na ekologiczne staje się coraz częściej – być może niedługo ekologiczne zboża całkowicie zdominują te uprawiane masowo.