Coraz więcej rzepaku idzie na paliwa

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, rodzimi wytwórcy wyprodukowali w ubiegłym roku ponad 960 tys. ton estrów metylowych.

Tym samym krajowa produkcja biokomponentów zanotowała kolejny wzrost, co ma przełożenie na zwiększony popyt na surowce rolne i generuje produkcję pasz białkowych.

 „Wiodącym surowcem pozostaje olej rzepakowy, którego wykorzystano na ten cel prawie 870 tys. ton. Z kolei produkcja bioetanolu osiągnęła łącznie ponad 285 tys. m sześc., co umożliwiło efektywne zagospodarowanie m.in. ponad 511 tys. ton ziarna kukurydzy” – czytamy w komunikacie Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych.

Jak w nim podkreślono, w przypadku obu rodzajów biokomponentów wyniki produkcyjne krajowych wytwórców stanowią rekordowe pod tym względem osiągnięcia.

W porównaniu do 2018 roku rodzima podaż estrów wzrosła aż o ponad 70 tys. ton, natomiast produkcja bioetanolu zwiększyła się o niemal 30 tys. m sześc.

„Bezpośrednim tego efektem dla rolnictwa jest wzrost zużycia rzepaku o ponad 20 tys. ton oraz ziarna kukurydzy o ponad 60 tys. ton. W przypadku produkcji bioetanolu wzrosło również zużycie destylatów pozyskiwanych z gorzelni rolniczych, z kolei spadł udział melasy (o ponad 25 tys. ton do zaledwie 7,5 tys. ton). W produkcji biodiesla uwagę także zwraca wzrost wykorzystania zużytego oleju posmażalniczego” – podała PKBiPB.

Przypominamy, że separatory ASM Technology świetnie radzą sobie z czyszczeniem zarówno rzepaku, jak i kukurydzy. Dzięki technologii separacji w oparciu o ciężar właściwy, separator usuwa zanieczyszczenia (kamienie, nasiona obco uprawne, plewy) oraz segreguje materiał na frakcje pod względem jakościowym. Wysokie wydajności urządzeń pozwalają na czyszczenie z prędkością do 100 ton na godzinę. Jednocześnie urządzenia ASM są odporne na wilgoć i z powodzeniem czyszczą zarówno surowiec o wysokiej, jak i niskiej wilgotności.