Czym opryskiwać chwasty w pszenicy ozimej jesienią?

Od pewnego czasu odchwaszczanie pól przed okresem zimowym stało się normą. Wynika to z coraz dłuższej, a zarazem cieplejszej jesieni. Dzięki temu prace przeprowadzane zazwyczaj na wiosnę można wykonać na długo przed jej nastaniem. I naprawdę warto skorzystać z tej opcji, ponieważ jesienny oprysk na chwasty w pszenicy – zwłaszcza ozimej – przynosi świetne efekty. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakiego rodzaju środki użyć w tym celu oraz jak skutecznie chronić zboże przed zniszczeniem przy pomocy dostępnych środków.

Herbicydy do jesiennego oprysku na chwasty w pszenicy

Największą popularnością w tym zakresie cieszy się jedna grupa produktowa. To herbicydy, czyli środki zwalczające pospolite chwasty. Należy tylko zwrócić uwagę, czy dany produkt został przygotowany z myślą o jesieni czy wiośnie. Tylko pierwszy z nich zapewni odpowiednie mechanizmy działania podczas jesiennego oprysku pszenicy ozimej.

Na rynku można znaleźć wiele herbicydów włącznie z ich mieszankami. Dobór zależy przede wszystkim od tego, z jakim zagrożeniem trzeba się mierzyć na swoim polu. Wśród popularnych połączeń znajdują się:

  • chlorotoluron + diflufenikan – wyróżnia się niewielkim kosztem i wysoką skutecznością,
  • flufenacet + diflufenikan – o uniwersalnym zastosowaniu, bezpieczny dla pszenicy ozimej,
  • flufenacet + pendimetalina – sprawdza się tam, gdzie diflufenikan nie jest już tak efektywny,
  • prosulfokarb + diflufenikan – stosowany jako oprysk we wczesnych fazach rozwoju chwastów.

Zabiegi doglebowe przy oprysku na chwasty w pszenicy jesienią

Ogółem użycie herbicydów dzieli się na dwa typy: doglebowe oraz nalistne. Pierwsze z nich stosuje się na odpowiednio wilgotną glebę. Dzięki temu oprysk na chwasty w pszenicy ozimej jesienią znacznie lepiej się przyjmuje. Dawkę herbicydu jesiennego ustala się na podstawie zaleceń producenta. Pojawia się ona zazwyczaj w widełkach. W przypadku gleby lekkiej poleca się zastosować niższą wartość, a do ciężkiej lub próchniczej – wyższą. Wynika to z faktu, że substancje czynne zostaną uruchomione wskutek kompleksu sorpcyjnego podłoża.

Zabiegi nalistne podczas jesiennego oprysku na chwasty w pszenicy

Wybór preparatu w przypadku zabiegów nalistnych najlepiej sprawdza się mieszanka diflufenikanu i flufenacetu. Pozostaje ona aktywna jeszcze wiele tygodni po tym, jak skończy się oprysk na chwasty w pszenicy. Najlepsze efekty uzyskuje się zwłaszcza podczas wczesnej fazy rozwojowej niepożądanych roślin. Warto zauważyć, że na wysoką efektywność ma też wpływ duża wilgotność gleby jesienią.

Zalety oprysku na chwasty w pszenicy ozimej jesienią

Najistotniejszym atutem wybrania pory jesiennej na tego typu zabiegi jest szybkość, z jaką eliminuje się chwasty. Dzięki temu stwarza się dogodne miejsce wzrostu dla pszenicy ozimej, która nie musi konkurować z innymi roślinami o zasoby. Poza tym oprysk w trakcie jesieni pozwala szybciej pozbyć się problemu, który na wiosnę okazałby się dużo trudniejszy do usunięcia.

Jak uzyskać odporne na chwasty w pszenicy ziarno?

Aby mieć pewność, że zboże będzie dużo mniej podatne na szkodliwe czynniki, warto zainwestować w maszynę służącą do selekcji, osuszania i czyszczenia materiału sypkiego. Znajdujące się w naszej ofercie separatory nie tylko zmniejszą koszt przechowywania surowca, ale też wyeliminują wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby obniżyć jego odporność jesienią. W połączeniu z jesiennym opryskiem na chwasty w pszenicy ozimej daje efekty pożądane w każdym gospodarstwie rolnym. Zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, podczas którego odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące asortymentu.