Materiał siewny kwalifikowany

Wysokogatunkowe zboże powstaje wyłącznie z wysokiej jakości nasion. A jak rozpoznać, że mamy do czynienia z ziarnem spełniającym wszelkie wymagania oraz normy? Najlepiej poprzez przyznane mu certyfikaty oraz inne dowody wskazujące, że zakupiło się kwalifikowany materiał siewny. Co to jest, ile wynosi jego cena w 2023 roku i gdzie go kupić? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zamawiania surowca, by uzyskać jak najlepsze plony.

Co to jest materiał siewny kwalifikowany?

Najprościej ujmując, w tej kategorii znajdują się nasiona o odpowiednio wysokiej jakości, które przeszły szereg testów laboratoryjnych i surową selekcję oraz zostały wyhodowane w ściśle określonych warunkach. Materiał siewny kwalifikowany zostaje za taki uznany, gdy rządowe instytucje działające w ramach Unii Europejskiej – jak np. Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) – i wpisanych do ewidencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jest ona aktualizowana w każdym roku, a więc w 2023 również była. Takie ziarno można kupić po nieco wyższej cenie, lecz z gwarancją jakości.

Jak powstaje kwalifikowany materiał siewny?

Kwalifikacja jest procesem wieloetapowym. Zaczyna się oczywiście od próby stworzenia właściwego surowca. Kwalifikowany materiał siewny powstaje w miejscu nieużytkowanym przez 2-3 lata przy zachowaniu najlepszych standardów agrotechnicznych. W dalszej kolejności zebrane ziarno poddaje się dokładnemu czyszczeniu. Służą do tego np. znajdujące się w naszej ofercie separatory, które jednocześnie selekcjonują nasiona. Ułożone partie podlegają następnie ocenie laboratoryjnej, a po pozytywnym wyniku badań przystępuje się do zaprawiania nasion.

Proces kończy się zapakowaniem nasion do worków, szczelnym zamknięciem i naklejeniem urzędowej etykiety z szeregiem informacji, takich jak rok produkcji (np. 2023), gatunek czy masa. Tak przygotowane opakowanie można kupić u certyfikowanego producenta po określonej cenie.

Czym wyróżnia się kwalifikowane ziarno siewne?

Zalety tak stworzonej odmiany są niezaprzeczalne. Przede wszystkim kwalifikowane ziarno siewne jest jednolite, co upraszcza uprawę. Do tego dochodzi duża odporność na choroby, a nawet suszę i wymarzanie. W efekcie dają dużo większe plony – nawet o kilkadziesiąt procent w zależności od rodzaju zboża! – co pozwala uzyskać większy zysk z materiału.

Nie mniej istotny jest fakt wykorzystania pełnego potencjału produkcyjnego roślin. To wszystko w zupełności rekompensuje wyższe ceny. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że można nasiona kupić za mniejsze pieniądze dzięki rządowym dopłatom. W 2023 czas na składanie wniosków zakończył się 14 sierpnia.

Gdzie kupić kwalifikowany materiał siewny?

Aby mieć pewność, że nasiona faktycznie zostały starannie wyselekcjonowane, należy skorzystać z ewidencji podmiotów na stronie PIORiN. Znajdują się tam sprzedawcy zatwierdzeni przez instytucję, co pozwala kupić materiał siewny kwalifikowany na fakturę, która jest jednocześnie podstawą reklamacji. Warto również sprawdzić, jakie odmiany ziarna zaleca się do uprawy w poszczególnych województwach. Informacje na ten temat gromadzi COBORU.

Ile wynoszą ceny materiału kwalifikowanego siewnego w 2023 roku?

Koszt wysokiej jakości nasion jest wyraźnie wyższy w porównaniu do ich wersji ekonomicznej. Ile więc kosztuje kwalifikowany materiał siewny? Ceny w roku 2023 mieszczą się w granicach 150-190 zł za 50 kg ziarna. Oczywiście można je kupić za mniej przy większych zamówieniach.

Jak produkować własny kwalifikowany materiał siewny?

Dobrym pomysłem na oszczędność jest produkcja własna. W tym celu należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości maszyny. Szczególnie polecamy kupić znajdujący się w naszej ofercie separator ASM. Pozwala on wybrać ziarno o wysokiej sile kiełkowania, a także wyrównanej energii. W efekcie materiał siewny wydaje niewielką ilość niedojrzałych kłosów, co przekłada się bezpośrednio na większy plon z hektara. Wytwarzana przez nas maszyna wyróżnia się przy okazji atrakcyjnym kosztem zakupu.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej zarówno o separatorze, jak i cenach w 2023 roku.