Średnio wysuszone ziarno ma ok. 30% wilgoci. To niestety zbyt dużo, by przechowywać je w bezpieczny sposób. Z drugiej strony nadmierne wyparowanie wody również jest niepożądane. Przyjmuje się, że optymalna wartość wynosi ok. 14%. Żeby jednak wiedzieć, jak ustawić działanie separatorów i innych maszyn suszących, należy znać początkowe parametry. Jak obliczyć wilgotność kukurydzy w wiarygodny sposób? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze metody obliczania, które pomogą w ustaleniu wilgoci ziarna.
Jak obliczyć wilgotność kukurydzy przyrządami?
Najprostszym, a zarazem najbardziej miarodajnym sposobem jest specjalnie zaprojektowane w tym celu urządzenie. Mowa oczywiście o wilgotnościomierzu. Bada on podaną próbkę w precyzyjny sposób dzięki nowoczesnym technologiom pomiaru. Obliczanie wilgotności kukurydzy w większości przypadków odbywa się poprzez mierzenie właściwości elektrycznych ziarna (np. pojemności w stosunku do stałej dielektrycznej komory pomiarowej) lub pomiar jego temperatury.
Istnieje jednak wiele rodzajów tych urządzeń, a każdy z nich potrafi obliczyć wartości równie dokładnie. Wśród najczęściej wykorzystywanych urządzeń do obliczania wartości kukurydzy znajdują się wilgotnościomierze:
- ustalające opór elektryczny,
- pojemnościowe,
- na podczerwień,
- mikrofalowe.
Wybór pomiędzy nimi jest uzależniony od tego, jak chce się obliczyć wilgoć i użytkować sprzęt. Dla przykładu urządzenia oparte na oporze elektrycznym są bardzo proste w obsłudze, a na podczerwień wyjątkowo szybkie, choć mniej precyzyjne.
Czy istnieją domowe sposoby na obliczenie wilgotności kukurydzy?
Jak najbardziej! I były one niegdyś stosowane w wielu skupach, które miały własne laboratorium. To bardzo prosty, a co najważniejsze – całkiem skuteczny sposób na obliczanie wilgotności kukurydzy. Wystarczy do tego zwykły piekarnik. Na samym początku trzeba zważyć kolbę, a następnie włożyć ją do urządzenia i wysuszyć w optymalnej temperaturze. Po pewnym czasie z ziarna wyparuje cała wilgoć. Tak przygotowane ziarno należy jeszcze raz zważyć, a różnica pomiędzy pierwszym wynikiem a drugim wskaże procentowy udział wilgoci.
Pokażemy, jak to obliczyć na przykładzie. Jeśli jedna kolba waży 200 g (po usunięciu części niejadalnych), a po wyjęciu z piekarnika już tylko 180 g, to znaczy, że wilgotność kukurydzy wynosiła 10%. Zgodnie ze wzorem: 100/200×180 = 90, a następnie 100-90 = 10%.
Wadą tej metody jest jednak konieczność samodzielnego obliczania oraz czas konieczny do wysuszenia ziarna.
Jak zmniejszyć wilgotność kukurydzy?
Skoro już wiesz, jak sprawdzić, czy ziarno spełnia wszelkie wymagania pod względem suchości, to z pewnością będziesz zainteresowany sposobami jego separacji, oczyszczania oraz zmniejszania zawartości wody. W tym celu warto zastosować nasze separatory ASM. Działają one w aż czterech trybach, które przydadzą się po obliczaniu wilgotności kukurydzy, aby otrzymać wysokiej jakości, czysty materiał gotowy do magazynowania i sprzedaży. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, podczas którego odpowiemy na wszelkie pytania związane z asortymentem oraz tym, jak obliczyć zawartość wilgoci w ziarnie.