Przenośnik pneumatyczny – wszystko na jego temat

Efektywny transport materiałów sypkich przydaje się w każdym gospodarstwie rolnym. Nie tylko ułatwia i przyspiesza pracę, ale też eliminuje straty ziarna. W tym zakresie największą popularnością cieszy się przenośnik pneumatyczny. Mowa konkretnie o dwóch modelach: tłoczących oraz ssąco-tłoczących. Jak działają i jakie jeszcze korzyści przynoszą? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule, który skupia się na najlepszych sposobach transportu zboża.

Rodzaje przenośników pneumatycznych do ziarna

Jak wspomnieliśmy na wstępie, tego typu maszyny dzielą się na dwa typy. Różnią się one między sobą budową oraz parametrami, przez co znajdują one nieco inne zastosowanie przy transporcie ziarna i zbóż. Dlatego warto zaznajomić się ze wszelkimi informacjami na temat przenośników pneumatycznych tłoczących oraz ssąco-tłoczących, aby podjąć świadomą decyzję o wdrożeniu konkretnego rozwiązania w swoim gospodarstwie rolnym.

Przenośnik pneumatyczny tłoczący

Składa się z wentylatora, kosza zasypowego, inżektora, linii transportowej oraz cyklonu wylotowego. Ziarno dostarcza się do wnętrza przenośnika pneumatycznego tłoczącego bez użycia węża ze ssawką, co wyraźnie odróżnia ten model od ssąco-tłoczącego. Zamiast tego elementu korzysta z poziomej przepustnicy powietrza. Wentylator zasysa powietrze i wtłacza je do rury dozownika, skąd przechodzi do przewodu. Przy okazji zabiera ze sobą zboże, które wsypuje się przez odpowiednio zabezpieczony kosz zasypowy. Trafia ono do miejsca składowania znajdującego się na końcu rurociągu.

Przenośnik pneumatyczny ssąco-tłoczący

Konstrukcja zawiera ssawkę, wentylator, dozownik, a także cyklon ssący oraz cyklon wylotowy. Ziarno wraz z powietrzem jest zasysane pierwszym z wymienionych elementów, skąd trafia do cyklonu, gdzie odbywa się rozdzielenie zboża od powietrza. Przenośnik pneumatyczny ssąco-tłoczący przekierowuje strumień do wentylatora, skąd wypuszcza go z dużą prędkością na materiał wypadający z dozownika. W ten sposób odbywa się transport aż do miejsca składowania na końcu rurociągu – podobnie jak w przypadku modelu tłoczącego.

Zalety przenośników pneumatycznych do zboża

Dlaczego właściwie warto zainwestować w prezentowane maszyny? Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się dużą wydajnością. Są w stanie przenieść niemal dowolne ilości zboża na duże odległości. A to umożliwia pełną mechanizację transportu. Ponadto przenośnik pneumatyczny do ziarna zapobiega zagubieniu po drodze materiału sypkiego dzięki systemowi zabezpieczeń. Oba modele – tłoczące i ssąco-tłoczące – są przy okazji mobilne, co pozwala dowolnie kształtować rurociąg transportowy oraz z łatwością nim kierować.

Który przenośnik pneumatyczny do ziarna wybrać?

Zakup właściwego urządzenia przyczyni się do podniesienia wydajności przedsiębiorstwa. A jak dokonać właściwego wyboru? To zależy od kilku czynników. Należy zwrócić uwagę m.in. na wydajność maszyn, odległość transportu oraz rodzaj ziarna. Dla przykładu przenośnik pneumatyczny tłoczący będzie bardziej efektywny w przypadku konieczności przetransportowania dużej ilości zboża w krótkim czasie, a ssąco-tłoczący przyda się tam, gdzie ziarno musi zostać przetransportowane na większą odległość.

W razie pojawienia się wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy fachowców specjalizujących się w maszynach z branży rolniczej. Na podstawie swojego doświadczenia doradzą, który przenośnik pneumatyczny do zboża sprawdzi się najlepiej w danym miejscu: ssąco-tłoczący lub tłoczący. Przy okazji wskażą pozostałe urządzenia niezbędne do oddzielania i czyszczenia ziarna w profesjonalny sposób.