Wialnia do zboża

Oczyszczanie plonów to jeden z podstawowych i zarazem kluczowych procesów w produkcji rolnej. Dawniej wykonywano go ręcznie, dziś w niektórych gospodarstwach sięga się po metalowe wialnie, zwane również elektrycznymi młynkami do zboża. Służą one do wstępnego oddzielania wysokiej jakości ziarna od niektórych zanieczyszczeń. Dowiedz się więcej na ich temat. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak działają i jak są zbudowane.

Oczyszczanie ziaren – ważny proces w rolnictwie

Plonom zebranym bezpośrednio kombajnem daleko do ideału. Znajdują się w nich bowiem plewy, kłosy, kurz i zgoniny, których wartość jest znacznie niższa niż czystego zboża. Z tego powodu pojawia się konieczność oczyszczania ziaren, do czego stosuje się odpowiednie maszyny. Właśnie w tym celu kiedyś powstała wialnia, dawniej określana też młynkiem. Dziś to urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, której głównym celem jest zadbanie o jakość przechowywanych zasobów.

Budowa i działanie wialni do zboża

Zadaniem tej maszyny jest oddzielenie ziaren od wspomnianych plew, kłosów, zgonin i innych drobin. Ponieważ te elementy zboża różnią się od siebie pod względem wielkości i wagi, ich odseparowanie jest możliwe poprzez aspirację powietrzną. Elektryczna wialnia, którą dawniej potocznie nazywano młynkiem, wykorzystuje siłę grawitacji. Materiał przesuwa się po żaluzji, która została wyposażona w otwory. Mniejsze drobiny, np. kurzu, wypadają przez nie, a plony przesuwają się dalej.

Maszyna dokonuje tylko wstępnej selekcji zboża. Zanieczyszczenia znajdują się w innych przegrodach niż pełnowartościowe ziarno, po czym trafia ono do tunelu z powietrzem nawiewanym z odpowiednią prędkością przez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. W ten sposób metalowa wialnia dokonuje pierwszej selekcji plonów, choć warto pamiętać, że nie jest ona tak dokładna jak np. separator aerodynamiczny.

Od czego zależy wydajność wialni do zboża?

Nawet wysokiej jakości metalowa konstrukcja wialni do ziaren z napędem elektrycznym nie zapewni idealnych wyników w selekcji plonów. Wiele zależy od sposobu ich podawania. Nie można tego robić za szybko, bo drobinki zanieczyszczeń nie zostaną odsiane i w efekcie cały zbiór trzeba będzie poddawać czyszczeniu raz jeszcze. Jeśli zrobi się to za wolno, ziarna mogą zostać odrzucone, co spowoduje stratę części zboża i innych zebranych gatunków roślin. Dlatego warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, czyli urządzenia przeznaczone do różnych gatunków roślin. Polecamy je do oczyszczania zbóż każdego rodzaju, w tym rzepaku, kukurydzy czy nasion odmian strączkowych.

Produkcja urządzeń do zboża na indywidualne zamówienie

Przechowywanie oczyszczonego zboża jest ważne z uwagi na zachowanie jego właściwości przez wymagany czas. Należy mieć bowiem świadomość, że kontakt zdrowych, wartościowych ziaren z nieoczyszczonymi wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób, a co za tym idzie – utratą części i obniżenia jakości plonów. Elektryczne, metalowe wialnie spełniają tylko podstawowe zadanie, umożliwiając wstępne oczyszczanie zbiorów i choć są skuteczniejsze niż dawne młynki, to dziś wiele gospodarstw sięga po nowoczesne separatory aerodynamiczne, które mają bardziej rozbudowaną konstrukcję i są skuteczniejsze.

Dostarczamy urządzenia, które mogą być dostosowane do różnych gospodarstw. Nasze sprzęty działają z najwyższą dokładnością i gwarantują wydajność oraz energooszczędność pracy. Zapewniają szybkie efekty i wspierają rolników w ich działalności. Warto mieć zatem na uwadze, jakie są różnice między separatorem a elektryczną, metalową wialnią do zboża, by dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.

Wialnia elektryczna do ziaren – przydatna w uprawie i handlu zbożem

Opisana w tym artykule wialnia to podstawowe wyposażenie w wielu gospodarstwach zajmujących się uprawą i handlem zbożem. Ułatwia uzyskanie wstępnie oczyszczonych plonów dobrej jakości i podnieść wydajność działalności rolnej, dlatego wielu rolników w nie inwestuje. Już od dawna młynki były na wyposażeniu gospodarstw, a dziś profesjonalne wialnie elektryczne do ziaren mogą sprawdzać się w niektórych gałęziach rolnictwa. A jeśli potrzebujesz niezawodnej jakości czyszczenia plonów, sprawdź, jak działa i jak zbudowany jest separator aerodynamiczny!