Oczyszczanie oraz konfekcjonowanie ziaren to zadania wymagające zastosowania zaawansowanych technologii. Tradycyjne metody są po prostu mało wydajne. Dlatego polecamy przyjrzeć się separatorom aerodynamicznym naszej marki. To rozwiązanie, które z pewnością spełni wszelkie wymagania dzięki swoim parametrom.
Do czego służy separator aerodynamiczny i jakie ma zalety?
Jego głównym zadaniem jest sortowanie materiału na podstawie ciężaru. W ten sposób oddziela ziarna niespełniające standardów: zbyt drobne, połamane czy uszkodzone. Można więc powiedzieć, że jest to urządzenie czyszczące zboże. Wśród zalet tej technologii należy wymienić jeszcze:
- obniżenie wilgotności surowca poprzez odseparowanie zanieczyszczeń zielonych,
- poprawę wyrównania ziarna,
- oddzielenie surowca pustego lub słabo rozwiniętego,
- wyodrębnienie najlepszego materiału siewnego.
Warto dodać, że sprzęt poradzi sobie z każdym rodzajem ziarna. Separator aerodynamiczny nadaje się do rzepaku, gorczycy, kukurydzy, fasoli, grochu, soi słonecznika, gryki i zwykłego zboża. Nie bez powodu określa się go mianem uniwersalnego. W cenie jednego produktu otrzymuje się możliwość oczyszczania wielu różnych gatunków ziaren.
Jak działa urządzenie czyszczące zboże?
Maszyna składa się z wielu elementów, które odgrywają bardzo ważną rolę w procesie. Na samym początku urządzenie czyszczące zboże włącza wentylator. Odpowiada ona za dostarczenie do komory separacji powietrza. Strumień dzieli się na mniejsze pasma, które kieruje się do środka pod odpowiednim kątem. Potem następuje podawanie surowca z kosza zasypowego.
Separator aerodynamiczny posiada silnik wibracyjny. Odpowiada on za płynne przekazywanie materiału z kosza zasypowego do komory separacji. Samo czyszczenie odbywa się to dzięki pędowi powietrza. We wnętrzu dochodzi zaś do podzielenia surowca na:
- zanieczyszczenia lekkie,
- zanieczyszczenia ciężkie,
- ziarno drobne i połówki,
- ziarno właściwe.
Zakończeniem procesu jest przemieszczenie powietrza z komory separacji do aspiracji, gdzie zostaje oczyszczone, a następnie oddawane z powrotem do wentylatora. Dzięki temu zachowuje wysoką temperaturę niezbędną do obniżenia wilgotności surowca w urządzeniu czyszczącym zboże. Pozostałe powietrze przechodzi przez cyklon, co powoduje odciągnięcie kurzu oraz pyłu.
Jaką wydajność mają separatory aerodynamiczne?
Wszystko zależy od wybranego modelu. Na naszą ofertę składają się aż cztery produkty. Najmniejszy z nich, czyli ASM-101, charakteryzuje się mocą na poziomie 9,74 kW. To pozwala separatorowi aerodynamicznemu przerobić do 20 ton/h przy czyszczeniu wstępnym, do 10 ton/h przy właściwym i do 5 ton/h przy kalibrowaniu.
Na przeciwnym biegunie znajduje się najbardziej zaawansowana maszyna. Urządzenie czyszczące zboże ASM-601 to aż 100 ton/h czyszczenia wstępnego oraz 60 ton/h właściwego. Ponadto kalibruje z prędkością sięgającą 30 ton/h. Jest to możliwe dzięki silnikom o łącznej mocy 31,96 kW. Oczywiście jego cena jest wyższa, choć nadrabia to dużo lepszą efektywnością.
Gdzie urządzenie czyszczące zboże znajdzie zastosowanie?
Z naszego sprzętu korzysta przede wszystkim rolnictwo. To właśnie tam potrzeba wydajnych technologii w tym zakresie. Należy jednak zauważyć, że urządzenie czyszczące zboże, ze względu na swoją uniwersalność, przyda się także w branży przetwórstwa żywności. Doskonałym przykładem są browary, gorzelnie, młyny, wytwórnie pasz czy olejarnie.
Do tego dochodzą różnego rodzaju magazyny. Dzięki obniżeniu wilgotności ziarna przechowywanie ziaren staje się bezpieczniejsze przy zachowaniu wysokich standardów higienicznych.
Jak już wspomnieliśmy, to zależy głównie od wybranego modelu. Separator aerodynamiczny i jego cena są bowiem ściśle powiązane z wydajnością. W naszym asortymencie można znaleźć zarówno niewielkie, a więc dość tanie produkty, jak i wyjątkowo wydajne, a przez to droższe.
Mamy nadzieję, że powyższy wpis rozwiał wszelkie wątpliwości. W razie pojawienia się dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy posiadają dużą wiedzę na ten temat. Przy okazji poinformują o cenie konkretnych modeli.