W jęczmieniu jarym każdego roku występuje plamistość siatkowa. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza powyżej 80 proc. i temperatura powietrza powyżej 10°C, m.in. dlatego infekcje pojawiają się dość wcześnie.
Objawami plamistości siatkowej jęczmienia są brunatne kreski biegnące wzdłuż i w poprzek liścia tworzące na nim siatkę plam. Drugim typem objawów są jednolite brunatne plamy. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przeważnie owalne plamy dochodzą do 3-6 mm wielkości.
Objawy plamistości siatkowej jęczmienia są szczególnie dobrze widoczne na plantacjach, gdzie jeszcze zabiegu ochrony nie zastosowano. Próg ekonomicznej szkodliwości w fazie strzelania w źdźbło to 15-20 proc. powierzchni liści z objawami choroby.
W celu oceny porażenia plantacji, pobieramy w kilku losowo wybranych punktach pola po 50 liści – z losowo wybranych zielonych roślin (w sumie 150-200 szt. liści). Sprawdzamy liście (liczbę zdrowych i chorych) i obliczamy procent porażonych liści. Jeśli próg ekonomicznej szkodliwości został przekroczony przeprowadzamy zabieg fungicydem. Jeśli w fazie strzelania w źdźbło, pierwszego i drugiego kolanka (BBCH 30-32) zagrożenie jest wysokie, objawy porażenia wystąpiły na górnych liściach i pogoda jest wilgotna to zabieg można powtórzyć.
Do walki z chorobą zarejestrowana jest szeroka gama fungicydów. Licznie reprezentowane są triazole, które słyną z wysokiej skuteczności ograniczania chorób liści i podstawy źdźbła m.in. dlatego, że wykazuje długotrwałe działanie, np. substancja czynna protiokonazol. Skuteczne są także szybko pobierane strobiluryny, które działają zapobiegawczo i leczniczo. Czasem substancje z tych grup są mieszane z karboksyamidami, morfolinami, ketoaminami, imidazolami.
Separatory ASM sortują ziarno w oparciu o ciężar właściwy. Nasza technologia może być z powodzeniem
stosowana w:
– rolnictwie – przy czyszczeniu nasion siewnych pozwala na wyselekcjonowanie najcenniejszych
biologicznie nasion, co przekłada się na zwiększenie plonów nawet do 40%!
– magazynowaniu – tryb czyszczenia wstępnego pozwala przygotować ziarno do przechowywania,
a funkcja suszenia umożliwia obniżenie wilgotności ziarna, aby zapewnić właściwe warunki do
jego przechowywania.
– przemyśle przetwórczym – liczne tryby pracy separatora pozwalają na skuteczne czyszczenie
różnych rodzajów surowca na potrzeby młynów, kaszarni, paszarni, olejarni, gorzelni, browarów,
zakładów przemysłu spożywczego i innych.