W jaki sposób powinno się magazynować zboże?

Jeszcze przed zebraniem plonów należy dobrze zastanowić się nad sposobem ich przechowywania. Od tego zależy jakość ziarna i jego przydatność do przetworzenia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które gwarantują bardzo dobre zabezpieczenie zbiorów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz szkodnikami. Wśród nich największą popularnością cieszą się silosy zbożowe lejowe. Jednak sama inwestycja w tego typu konstrukcję może nie wystarczyć.

 

Przechowywanie ziarna – podstawowe zasady

Dopiero co zebrane ziarna rzadko nadają się do zmagazynowania bez specjalnego przygotowania. To wina wilgoci oraz zanieczyszczeń, których nie da się uniknąć w żaden sposób. Dlatego magazynowanie zboża może odbyć się dopiero po jego oczyszczeniu i osuszeniu. Warto podkreślić, że usunięcie nieczystości wiąże się bezpośrednio ze spadkiem wilgoci.

W jaki sposób oczyścić zboże? Służą do tego wialnie, a także aspiratory. W efekcie ich pracy usuwa się ziemię, piach, chwasty i niedomłoty. Co więcej, profesjonalny sprzęt jest też w stanie pozbyć się ziaren nienadających się do przetworzenia. Mowa o zbożu gorszej jakości, uszkodzonym w poważny sposób oraz niedostatecznie rozwiniętym. Dopiero po przejściu procesów w wialni przechowywanie ziarna w bezpieczny sposób staje się możliwe.

Istnieje 5 sposobów magazynowania plonów w zależności od wybranej metody konserwacji. Pierwszy z nich dotyczy stanu suchego, czyli temperatury między 10ºC a 17ºC oraz wilgotności nieprzekraczającej 14%. Drugi to stan schłodzony, gdzie temperatura sięga od 5ºC do 10ºC. Trzecim sposobem są hermetycznie zamknięte zbiorniki, np. silosy na zboże. W tym przypadku ważne jest, aby odciąć wnętrze od dostępu do powietrza. Czwarta metoda wymaga zakonserwowania ziaren profesjonalnymi środkami chemicznymi. Muszą one być bezpieczne dla zdrowia człowieka i zwierząt. Ostatni sposób to zakiszanie, gdzie wilgotność przekracza 22%.

Nie należy przy tym zapomnieć, że odłożenie zbiorów do magazynu czy silosu nie jest ostatnim etapem przechowywania ziarna. Przez kilka lub kilkanaście dni dochodzi do dojrzewania pożniwnego, które powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła, a także wilgoci.

Magazynowanie zboża w tym czasie powinno wiązać się z regularnym przewietrzaniem. W przeciwnym wypadku należy spodziewać się wzrostu zagrożenia mikrobiologicznego.

 

Silosy na zboże – jak je przygotować do eksploatacji?

Czyste i wysuszone zboże najlepiej przechowywać w specjalnie zaprojektowanych do tego silosach. Gwarantują one bezpieczeństwo magazynowania poprzez zapewnienie odpowiednich warunków. Jednak nie funkcjonują one w taki sam sposób przez cały okres użytkowania. Przed wsypaniem do wnętrza zboża należy upewnić się, że jest ono wyczyszczone i zdezynfekowane. Na dodatek nie zaleca się użycia myjki ciśnieniowej, ponieważ zwiększy ona wilgotność. Silosy na zboże czyści się metodami na sucho, przy pomocy odkurzaczy gospodarczych i specjalnych szczoteczek. Podczas usuwania zanieczyszczeń należy też sprawdzić, czy stare ziarno nie zostało zaatakowane przez szkodniki.

Jaki rodzaj silosów sprawdzi się najlepiej do magazynowania zboża? Nie ma jednego uniwersalnego modelu. Każdy został zaprojektowany z myślą o konkretnym przeznaczeniu. I tak silosy płaskodenne znajdą swoje zastosowanie przy dużej ilości ziaren, które muszą przeleżeć długi okres. Z kolei silosy zbożowe lejowe doskonale nadają się w przypadku krótkoterminowego magazynowania.

To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, jak powinno wyglądać przechowywanie ziarna.